10 niesamowitych faktów o Morzu Martwym

Morze Martwe to zdecydowanie jedno z najciekawszych miejsc na ziemi. Mocne zasolenie tego zbiornika wodnego sprawia, że nie jest w stanie wykształcić się w nim żadna forma życia – stąd wynika jego dzisiejsze nazewnictwo. Położone na  pograniczu Jordanii, Palestyny i Izraela Morze Martwe jest jedną z największych atrakcji turystycznych na Bliskim Wschodzie. Oto 10 faktów potwierdzających oryginalność tego miejsca.

1.Morze Martwe to tak naprawdę jezioro. Jest to niezwykle wyjątkowe miejsce na mapie świata– znajduje się 433 metry poniżej poziomu morza, co oznacza, że jest to najniżej położone miejsce na lądzie.

2.Niesprzyjające warunki nie pozwalają, by w morzu rozwinęła się jakakolwiek forma życia, jednak właściwości lecznicze imponują – jest to jeden z najbogatszych w minerały zbiorników wodnych na świecie. Kąpiel w tym miejscu poleca się osobom zmagającym się z chorobami skórnymi, ponieważ minerały zawarte w akwenie łagodzą podrażnienia i działają przeciwalergicznie.

3.Właściwości kosmetyczne błota wydobywanego z dna Morza Martwego znane są od wieków – od lat wykorzystywane było jako maseczki na twarz lub okłady na ciało.Szlam z morza jest bogaty w ponad 40 minerałów takich jak potas, jod, magnez, żelazo czy wapń, a ich połączenie to prawdziwy cud dla osób zmagających się z chorobami stawów, kontuzjami mięśni, a także z chorobami skórnymi.

4.Zdecydowanie jedną z największych atrakcji Morza Martwego jest możliwość unoszenia się na jego powierzchni. Wysokie zasolenie sprawia, że nawet osoby nieumiejące pływać mogą spokojnie dryfować, korzystać z bogatego zasobu minerałów w morzu i czytać książkę lub gazetę.

5.Krajobraz wokół akwenu również jest niezwykły – mieszanka kolorów błękitu, bieli i szafiru zachwyca. Można tu zobaczyć niespotykane formacje solne, zlokalizowane niedaleko brzegu. Niezliczona ilość okręgów solnych na Morzu Martwym i inne niezwykłe kształty ukazują, jak zaskakująca potrafi być natura.

Tereny przy Morzu Martwym, Izrael (fot. Natalia Szafraniec)

6.Morze Martwe przez wieki nazywano w specyficzny sposób – Morze Diabelskie, Morze Cuchnące, a także Morze Sodomy, ze względu na legendę opowiadającą, że na dnie tego zbiornika wodnego leżą ruiny Sodomy i Gomory.

7.Właściwości lecznicze Morza Martwego ceniły sobie przez ważne postacie tysiące lat temu. Według historyków z zasobów akwenu korzystał król Herod i Kleopatra.

8. Choć w samym morzu nie ma dobrych warunków do życia, w jego okolicy można spotkać sporo dzikich zwierząt. Na terenach pustynnych i pobliskich oazach mieszkają wilki, koty pustynne, sępy, koziorożce nubijskie, a także wiele gatunków płazów, gadów i ptaków. 

9. Na powierzchni morza pojawia się asfalt, który wydobywa się z głębi ziemi przez szczeliny. By wydostać się na powierzchnie, musi dotrzeć do dna i przebić się przez sól. Jest to kolejna oryginalna i charakterystyczna cecha Morza Martwego.

10. Podróżni w czasach średniowiecza mieli odmienne zdanie na temat leczniczych cech Morza Martwego. Uważali, że brak życia w akwenie wynika z jego trujących właściwości. Dziś wiadomo, że w zbiorniku mogą żyć jedynie niektóre nieliczne bakterie i grzyby. Według przepowiedni Ezechiela, w Morzu Martwym pojawi się życie tuż przed przyjściem Mesjasza na ziemię.

Plaża przy Morzu Martwym (fot. Natalia Szafraniec)

Autor: 
Natalia Szafraniec

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.