10 miejsc w Ameryce Łacińskiej, które koniecznie musisz poznać

Nahuel Huapi, Argentyna (Zdjęcie: Majority World)

Teraz, gdy kierujemy nasz wzrok na świat przyrody, oddalając się od zgiełku wielkich, zatłoczonych miast i zamkniętych przestrzeni, warto zainteresować się naturalnym pięknem Ameryki Łacińskiej. Cele turystyczne, do których można dostać się samolotem, czy nawet na miejscu zaplanować wycieczkę samochodem.

Dzięki naturalnemu pięknu i ogromnej bioróżnorodności tych miejsc, możemy odłożyć na później zwiedzanie Europy, Azji czy Afryki. Parki i rezerwaty przyrody - obszary, na których stara się chronić dziedzictwo ekologiczne ludzkości - czekają na nas. Przeżyjmy niesamowite doświadczenie, które może zmienić na zawsze to, jak rozumiemy turystykę.

Sporty na świeżym powietrzu, kempingi, przygody podwodne, dzika przyroda, lokalna gastronomia, której jeszcze nie próbowałeś... Wszystko to odnajdziesz w tych dziesięciu niezwykłych miejscach!

Nahuel Huapi, Argentyna

W argentyńskiej prowincji Río Negro szczególną uwagę zwraca się na ochronę ekosystemów, od gór, przez równiny, aż po jeziora. Tam znajduje się Krajowy Rezerwat Nahuel Huapi. Wyjątkowo piękne miejsce, które - między innymi - może poszczycić się jedną z największych rezerw słodkiej wody na świecie.

 

Ulla Ulla, Boliwia

Ulla Ulla, Boliwia (Zdjęcie: de Agostini Picture Library)

Wyobraź sobie uczucie przebywania na wysokości 4000 m n.p.m., w Andach. Już sama ta perspektywa jest ciekawszą przygodą niż rzymskie knajpki, do których możesz pójść, gdy maseczki już nie będą potrzebne. Ulla Ulla, rezerwat biosfery w prowincji Franz Tamayo, znajduje się na szczycie świata. W parku o powierzchni 2000 km² zostaniesz ciepło przyjęty przez mieszkańców - rdzenną ludność Aymara, a także będziesz mógł zobaczyć z bliska największego ptaka na świecie - andyjskiego kondora.

Futaleufú, Chile

Futaleufú, Chile (Zdjęcie: Alexis González)

Część Patagonii należąca do Chile zawsze wzbudza zachwyt, ale ekosystem tego obszaru przeciętego rzeką Futaleufú nie ma sobie równych. To wyjątkowe miejsce, w którym można poznać zamieszkujące je gatunki rodzime takie, jak huemal chilijski i wiele innych zagrożonych wyginięciem.

Los Estoraques, Kolumbia

Jeśli nie jesteś miłośnikiem pieszych wędrówek, kiedy pojedziesz w to miejsce z pewnością zmienisz zdanie. Czerwona skała wyrzeźbiona erozją sprawi, że poczujesz się, jakbyś spacerował po innej planecie pośród fantazyjnego otoczenia. Wietrzenie skał, nieustające deszcze i wiatry są odpowiedzialne za krajobraz, jakiego nie spotkasz w żadnym innym miejscu.

Ría Celestún, Jukatan, Meksyk

Ría Celestún, Meksyk (Zdjęcie: Glow Images)

Na Jukatanie, pomiędzy granicami Celestún i Maxcanú znajduje się Rezerwat Biosfery Ría Celestún. Jego teren zamieszkują zwierzęta takie, jak krokodyle, żółwie, kaczki, mrówkojady, czepiaki, ptaki (mewy, czaple, różowe flamingi) i ponad 300 gatunków, które sprawiają, że to miejsce jest jednym z najbardziej spektakularnych naturalnych ogrodów zoologicznych w Ameryce Łacińskiej. Jeden z cudów świata przyrody w Meksyku.

Wulkan Mombacho, Nikaragua

Wulkan Mombacho, Nikaragua

(Zdjęcie: John Coletti)

Niezwykła i jedyna w swoim rodzaju flora i fauna w pobliżu wulkanu Mombacho jest atrakcją Parku Narodowego, liczącego 457 gatunków roślin, ponad 100 gatunków ptaków, a także mnóstwo pum (w liczbie, która nie występuje w żadnej innej części regionu). Ale to, co zadziwia najbardziej znajduje się na szczycie samego wulkanu: las mglisty, czyli „wisienka na torcie”.

Wodospad Monday, Paragwaj

Wodospady Monday w Górnej Paranie, to jedno z miejsc, które musisz odwiedzić, by poznać Paragwaj (oprócz zapory wodnej Itaipu). Wodospad Monday, jeden z przystanków na przedkolumbijskiej drodze Guarani, to widowisko, które koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy.

Park Madidi, Peru

Park Madidi, Peru (Zdjęcie: WIN-Initiative)

Dorzecze Amazonki, w swojej najwyższej części, na powierzchni 18 958 km² to miejsce, gdzie znajduje się Park Przyrodniczy Madidi - jeden z największych obszarów chronionych na świecie, za który odpowiedzialne są Boliwia oraz Peru. Jeśli Amazonka znaczy dla ciebie tyle, co niezapomniana przygoda, Madidi zaskoczy cię podwójnie!

Przylądek Cabo Polonio, Urugwaj

Cabo Polonio (Zdjęcie: Karol Kozlowski / EyeEm)

Wybrzeże, na którym usytuowane jest miasto Rocha (Urugwaj) może poszczycić się lubianymi przez turystów i surferów miejscami takimi, jak La Paloma oraz La Pedrera. Jednak najbardziej wyjątkowym jest Cabo Polonio, z którym nic nie może się równać. To wioska rybacka, żyjąca własnym życiem, z dala od nowinek świata współczesnego. Nie ma tam elektryczności ani wody bieżącej - wszystko jest naturalne. Jeśli lubisz surfing, znajdujesz się w pobliżu La Pedrera, a tradycyjna koncepcja turystyki jak najbardziej ci odpowiada, możesz zakwaterować się w mieście La Paloma i zwiedzić jego najdziksze zakątki!

Rezerwat Przyrody Cuare, Wenezuela

Rezerwat Przyrody Cuare, Wenezuela (Zdjęcie: Humberto Ramirez)

Ten wenezuelski rezerwat to najważniejsze sanktuarium dzikiej przyrody w kraju. Stada ibisów szkarłatnych są niesamowitym widokiem, a jeśli lubisz ostrygi, jest ich tam pełno - świeże i tyle, ile tylko zdołasz zjeść, wyhodowane w płytkich wodach tego obszaru.

 

 

 

Autor: 
José Forteza, Tłum. Renata Czop
Źródło: 
https://www.gq.com.mx/estilo-de-vida/articulo/destinos-naturales-en-america-latina

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.