10 miast w Toskanii wartych odwiedzenia

Zielone wzgórza i miasta sztuki. Toskania to nie tylko kolebka włoskiego renesansu, ale także jeden z najbardziej fascynujących regionów Włoch, z bujnym krajobrazem i fascynującymi średniowiecznymi wioskami. Nie zapominając o tysiącletnich tradycjach, które nadal żyją nawet w  miejskich realiach. Ale których miast Toskanii nie można przegapić? Proponujemy 10 najpiękniejszych i najbardziej malowniczych.

1. Florencja

Nie mogliśmy nie zacząć od tego miasta, które było stolicą Wielkiego Księstwa Toskanii, a przez krótki czas także Królestwa Włoch: Florencji. Znana na całym świecie jako centrum renesansu i miasta Medyceuszy, dziś Florencja to miasto z silnym piętnem XVI wieku, zbudowanym po dwóch brzegach rzeki Arno. Odwiedź tutaj słynną Galerię Uffizi i Duomo z wyjątkową kopułą wykonaną przez Brunelleschiego.

2. Piza

Znana ze swojej Krzywej Wieży, Piza to prawdziwy klejnot architektury. Odkryj malownicze Campo dei Miracoli z baptysterium i katedrą oraz, oczywiście, średniowieczne centrum historyczne. Miasto swymi murami obejmuje romańskie budowle, gotyckie kościoły i renesansowe place. Nie przegap też łaźni termalnych.

3. Lucca

Lucca to jedyne włoskie miasto, które nadal zachowało nienaruszone średniowieczne mury. Mogą stanowić trasę, aby ich śladem odkryć wieże i podziwiać niesamowity widok na wzgórza Garfagnana. Zobacz Duomo, jej szczególną dzwonnicę na planie kwadratu i ciesz się kilkoma godzinami całkowitego relaksu na Piazza degli Giglio, zdominowanym przez posąg Garibaldiego.

4. Siena

Wielu zna je również jako miasto Palio. Siena słynie z zawodów między dzielnicami miasta. Prawdziwa „wojna domowa”, toczona przy dźwiękach dżokejów i walk. Ale historyczne centrum Sieny stało się także częścią światowego dziedzictwa Unesco. Odkryj słynny Piazza del Campo i odwiedź Duomo i Palazzo Pubblico. Ponadto nie przegap okazji, aby odkryć piękne kościoły i pagórki w okolicy.

5. Livorno

To miasto cacciucco (włoski gulasz rybny). Livorno, jedyny duży port w Toskanii, jest zasadniczo miejscem przejazdowym. W cieniu bogatszych centrów miast często jest pomijane w przewodnikach turystycznych. Ale ono też jest bogate w historię. Odkryj tu XIX-wieczny Rynek Główny i Taras Mascagni z widokiem na morze, z którego można podziwiać romantyczny zachód słońca.

6. San Gimignano

San Gimignano znajduje się między Florencją a Sieną, w regionie Chianti. Znane jest również jako „Miasto pięknych wież”. Choć prawdziwych średniowiecznych wież zachowało się do dziś tylko 14. Odkryj tutaj Duomo i Palazzo Comunale. Ale nie zapomnij o odwiedzeniu różnych winnic, w których produkowane jest białe wino Vernaccia.

7. Cortona

Cortona jest jednym z najważniejszych punktów doliny Val di Chiana. Otoczona starożytnymi rzymskimi murami, jest typowym średniowiecznym miastem z romantycznymi i malowniczymi alejkami. Ze wsi można podziwiać łagodny krajobraz otoczenia dzięki wzniesieniu, które pozwala dominować nad doliną.

8. Orbetello

Orbetello znajduje się w samym sercu Maremmy, kilka kilometrów od granicy Toskanii i Lacjum. Jego wyjątkowość polega na położeniu: albowiem znajduje się w środku laguny i jest połączony z lądem pasem ziemi oraz z Monte Argentario poprzez zaporę mostową.  W tej dawnej hiszpańskiej miejscowości na całej długości rozciągają się prostokątne alejki i długie ulice, które zachęcają do letnich spacerów.

9. Montepulciano

Montepulciano to mała perła położona kilka kilometrów od granicy z Umbrią. Jest to średniowieczna wioska położona w malowniczej Val d'Orcia. Tutaj produkowane jest wino o tej samej nazwie. Oprócz wizyt w winnicach poświęć kilka godzin, aby odkryć średniowieczne historyczne centrum, aby podziwiać Piazza Grande i świątynię San Biagio.

10. Pienza

Od „idealnego miasta” w renesansie do wspaniałej wioski w Val d'Orcia. Pienza to perła architektonicznej doskonałości, wspaniała wioska o bogatej historii i sztuce, położona na toskańskich wzgórzach na południe od Sieny. Podziwiaj plac Piazza Pio II, zaprojektowany przez papieża Piccolominiego, oraz pobliski Pieve di Corsignano.

Autor: 
tłum. Magdalena Stankiewicz
Źródło: 
https://www.expedia.it/explore/le-10-citta-della-toscana-da-visitare

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.