Wakacje w Niemczech. Trzy regiony na spokojny urlop bez tłumów

Turyści mogą odkryć Schwarzwald, Park Narodowy Saskiej Szwajcarii czy wybrzeże Bałtyckie zupełnie bez tłumów.

Niemcy zazwyczaj nie znajdują się na liście wakacyjnych destynacji tak wysoko jak np. Francja, Włochy czy Hiszpania. Oznacza to mniej turystów i więcej miejsc noclegowych do zwiedzania. Kraj ten wraca do świetności pod względem turystyki, ze środkami dystansu społecznego w większości rejonów i nakazem zakładania maseczek w hotelach, restauracjach, sklepach czy podczas przejazdu transportem publicznym. Podczas gdy większość Niemców spędza wakacje w swoim kraju, wciąż można zauważyć mniejszą ilość odwiedzających, szczególnie w mniej popularnych miejscach. Poniżej opisujemy kilka świetnych miejsc wartych obejrzenia.

Wybrzeże Bałtyckie
Meklemburgia - Pomorze Przednie, którego linia brzegowa ciągnie się przez 1243 mile wzdłuż Morza Bałtyckiego jest odwiedzana przez turystów z całego świata. Można tam zobaczyć najlepsze plaże całego kraju, wyspy Uznam i Rugia oraz piękne hanzeatyckie miasta, np. Rostock i Wismar.
Dobrym miejscem na rozpoczęcie zwiedzania jest Klütz gdzie mieści się ogromny barokowy zamek Schloss Bothmer oraz muzeum Literaturhaus Uwe Johnson, dedykowane autorowi urodzonemu w okolicy. Polecamy zjeść lunch w osobliwej restauracji Klützer Mühle znajdującej się w starym wiatraku w stylu holenderskim. Restauracja serwuje makarony, świeże ryby oraz mięsa. Atrakcją dla dzieci będzie przejażdżka Lütt Kaffeebrenner. Jest to kolejka wąskotorowa jeżdżąca na plażę w Boltenhagen.
Wismar, miasto na liście Unesco, było przez 155 lat okupowane przez Szwecję. Znajduje się ono tylko 24 kilometry od Boltenhagen. Miasto ma bardzo ciekawą architekturę, wiele kościołów i ogromny bazar. 
Na północy od Wismaru leży bardzo spokojna wyspa Poel. Można znaleźć tam wiele starych dworów, brukowane alejki oraz piaszczyste plaże. 13-wieczny romańsko-gotycki kościół posiada 47-metrową wieżę. W mieście jest również stara latarnia i są organizowane wycieczki po wyspie Langenwerder, na której znajduje się ptasi rezerwat.
Bardziej na wschód leży Rostock, miasto pełne doków i gotyckiej architektury. Następnie na północy, w górę rzeki znajdziemy małe ale ciekawe Warnemünde, które jest domem wielu niesamowitych restauracji serwujących owoce morze i bardzo wielu plaż. Na wschód stąd mieszczą się urocze nadmorskie miejscowości Zingst i Darß oraz wyspa Rügen, z wieloma ślicznymi wioskami i ruinami byłego Nazistowskiego parku wakacyjnego "Kolos z Prory". Jeśli to miejsce jest zbyt pełne turystów, niedaleko znajduje się kolejna atrakcja. 
W Parku Narodowym Jasmund możemy zobaczyć białe klify, które zostały namalowane przez Caspara David Friedricha.

Schwarzwald
Dobrze znany w Niemczech, południowy region Badenii-Wirtembergii mieści w sobie wiele mniej lub bardziej popularnych atrakcji takich jak: Jezioro Bodeńskie, romantyczny Heidelberg oraz uzdrowiskowe miasto Baden Baden.
Schwardzwald to bardzo dobry wybór dla turystów lubiących aktywny wypoczynek. Pasmo górskie zajmujące ok. 6000 m2, od miasta Karlsruhe na północy aż do szwajcarskiej granicy. Będzie idealnym miejscem dla górskich turystów. Mamy tutaj do wyboru kilka tras, między innymi: długą na 365 km trasę Albsteig, na której napotkamy wiele obozów trekkingowych z ogniskami i toaletami, lub 37-kilometrową trasę Albtal Abenteuer, podczas której turyści muszą pokonać nawet 1000 metrów na dzień po bardzo stromych zboczach.
Bardzo dobrą wspinaczkę można również zaliczyć w Wąwozie Wutach. Jest to największy wąwóz w Niemczech i ma dużą różnorodność fauny i flory. Później tego roku, nowe centrum dla zwiedzających w Ruhensteinie (części Schwardzwaldzkiego Parku Narodowego) będzie oferować nową atrakcję - chodnik w chmurach.
Na wschód od Schwardzwaldu leży Jura Szwabska. Została ona wpisana na listę rezerwatów biosfery UNESCO i charakteryzuje się wysokimi szczytami, niejednolitymi nizinami, wiekowymi wulkanami i dużą ilością jaskiń (prawie 2500!). Są organizowane wycieczki po jaskini Falkensteiner w Bad Urach, mierzącej prawie 6 kilometrów. Atrakcją jaskini jest jej podziemna rzeka. Okolica jest również znana z koczowniczej hodowli owiec. Turyści mogą towarzyszyć pasterzom przez dzień czy dwa oraz spać w tradycyjnych drewnianych wagonach w obiekcie Hofgut Hopfenburg.

Góry Saksonii
Alpy Bawarskie są popularną destynacją dla turystów, jednak wschodnia część Saksonii również ma wiele górskich tras do zaoferownia. Najwyższe pasmo górskie - Rudawy - tworzy naturalną granicę z Czechami. Jest ono połączone z bajkową Saską Szwajcarią, terenem na południowy wschód od Drezna. Jego dramatyczne, skaliste góry, kamienne formacje i piękne wąwozy zostały użyte jako tło dla filmów takich jak: Atlas Chmur czy Grand Budapest Hotel.
Najlepszą drogą zwiedzania tego miejsca jest historyczny Szlak Malarzy (Malerweg), nazwany na cześć artystów, którzy szukali tam inspiracji. Większość turystów nie idzie dalej niż malowniczy "most" Bastei (w rzeczywistości jest to formacja skalna). Znajduje się on prawie 200 metrów ponad rzeką Łabą; jednak trasa biegnie dalej przez gęsty las, urocze wioski z wieloma restauracjami i szczyt wzgórza Twierdzy Königstein.
Dalej na północy, teren wokół miasta Oberwiesenthal (kiedyś najlepszego ośrodka narciarskiego NRD) oferuje dużo możliwości do wędrówki po górach, jazdy na rowerze, wspinaczki skałkowej i kolarstwa górskiego. Jest tam również jedyna w Niemczech kamienna górska trasa rowerowa. 
Warty zobaczenia jest górniczy krajobraz kulturowy Rudawy, miejsce wpisane na listę UNESCO, które podkreśla górniczą przeszłość regionu podczas przechadzania się Srebrną Drogą - prawie 140-kilometrową drogą pomiędzy Zwickau a Dreznem.
Na północ od Rudaw znajduje się rezerwat przyrody Gór Żytawskich, w którym znajdziemy mniejsze góry z piaskowca, wulkaniczne szczyty, malownicze doliny, jak również bagna, łąki i lasy. Jest to świetne miejsce do obserwacji sarn, puchaczy i sokołów wędrownych.
Miasta Pirna i Bad Schandau będą idealną bazą wypadową do zwiedzania Saskiej Szwajcarii.

 
Autor: 
Autor: Paul Sullivan; Tłumaczenie: Paulina Kawalec
Źródło: 
https://www.theguardian.com/travel/2020/jul/27/summer-in-germany-crowd-free-holiday-black-forest-saxon-switzerland-baltic-coast

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 11 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.