Teotihuacán: 4 fakty dotyczące historii miasta, których prawdopodobnie nie znałeś

Zdjęcie: Rene Trohs, Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Teotihuacán jest bez wątpienia jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w całym Meksyku. Odkryj z nami ciekawe fakty dotyczące tego niesamowitego miasta, „w którym ludzie stali się bogami”.

Teotihuacán jest i zawsze będzie jednym z najważniejszych miast w historii Meksyku. To niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju okazja, by odkryć historię, kulturę i jej korzenie, które nie pozostawią nikogo obojętnym. Zebraliśmy więc kilka informacji dotyczących tego miejsca, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś.

Piramida Księżyca oraz wzgórze Cerro Gordo - nic tutaj nie jest zbiegiem okoliczności

Jeśli pójdziesz w kierunku Piramidy Księżyca (Pirámide de la Luna) zauważysz, że wzgórze, znajdujące się tuż za nią, jest „idealnie usytuowane”. Wszystko ma znaczenie, ponieważ Teotihuacán został wzniesiony na dwóch perfekcyjnie określonych osiach, a pozostałe budynki dostosowują się do tej orientacji. Dlatego, całe miasto stanowi spektakularną sieć. Oś wschód-zachód została narzucona przez dokładne miejsce zachodu słońca (zarówno 12 sierpnia, jak i 29 kwietnia). Z kolei oś północ-południe jest całkowicie wyznaczana przez sam szczyt wzgórza Cerro Gordo.

Dawni mieszkańcy Teotihuacánu posiadali własną jednostkę miary

My posługujemy się metrem (m), ale ich jednostka miary odpowiadała około 83 cm. Dowody na jej istnienie możemy odnaleźć w praktycznie każdej budowli w mieście. Teotihuacán został wzniesiony z taką precyzją, że do dziś pozostaje jedną z najbardziej zaskakujących i badanych kwestii dotyczących tego prekolumbijskiego miasta.

Aleja Zmarłych - kluczowy punkt

Nazwa tej głównej alei wywodzi się stąd, że budynki wokół niej - według mieszkańców Teotihuacánu - były budowlami ściśle grobowymi. Dziś wiadomo o Alei Zmarłych (Calzada de los Muertos), że na jej bocznych konstrukcjach wzniesiono świątynie. Oczywiście wiele z nich zostało później zniszczonych.

Gra w piłkę - klasyk

Jednymi z pierwszych konstrukcji, jakie zobaczysz w Teotihuacánie to boiska do gry w piłkę. Jakiś czas temu odkryto pozostałości pierwszego boiska w strefie archeologicznej - niedaleko słynnej Świątyni Quetzalcóatla (Pirámide de la Serpiente Emplumada). Znalezisko datuje się na wczesną fazę tego miasta. Należy mieć na uwadze, że istnieją dowody, że budowla ta została zniszczona przez samych mieszkańców Teotihuacánu.

Autor: 
Laura Hernández, Tłum.Renata Czop
Źródło: 
https://www.lasexta.com/viajestic/curioso/teotihuacan-datos-historia-que-probablemente-sabias_202011195fb6a404483f9e000125b4d6.html

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.