Gdzie nurkować na Gwadelupie?

Idealnie zlokalizowane między Atlantykiem, a morzem Karaibskim wyspy Gwadelupy to prawdziwy raj dla amatorów nurkowania. Kilka palm, maska i rurka do nurkowania wystarczą, aby odkrywać ciepłe i przezroczyste wody wzbogacone kolorową fauną.

Kto może nurkować na Gwadelupie?

O ile lekarz nie zalecił inaczej, właściwie każdy może sprawić sobie taką przyjemność! Z około dwudziestoma klubami oraz trzydziestoma miejscówkami do tego przeznaczonymi, na Gwadelupie znajdzie się miejsce dla nurków w każdym wieku i na każdym poziomie. Wysepki Pigeon, upamiętnione przez ekipę Cousteau w filmie dokumentalnym Le Monde du Silence (pl. Świat milczenia; film otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes w roku 1956), są idealne na stawianie pierwszych kroków w nurkowaniu. Początkujący nurkowie mogą odkryć tam jedenaście miejsc bogatych w kolorowe ryby, gąbki, meduzy i żółwie.

Rafa koralowa Grand-Cul-de-Sac (rozległa laguna, światowy rezerwat biosfery ustalony przez UNESCO oraz przez Park Narodowy Gwadelupy), wyspy Marie Galante i Desirade oferują równie liczne możliwości odkrywcze. Z dobrym ekwipunkiem nurkowie mogą wypożyczyć kanał Saintes by odkrywać podmorskie góry Sec Pate, jednego z najpiękniejszych miejsc do nurkowania na świecie.

Po co nurkować akurat tam?

Dno morskie Gwadelupy oferuje wiele pięknych widoków zachowujących bogatą faunę i florę, wśród nich łatwo znaleźć klify poprzebijane jaskiniami, łukami czy nawisami. Między koralowcami i stosami skał, możemy tam podziwiać ponad 250 gatunków kolorowych ryb, w tym ryby chetonikowate, balistes, pokolcowate, skarusowate, bassy słoneczne…  I wreszcie będąc z dala od brzegu zapuszczamy się w świat karanksów atlantyckich i makreli, gdzie żyją delfiny i barakudy.

Warto wiedzieć

Między styczniem a marcem można czasem usłyszeć śpiewające humbaki nieopodal kanału des Saintes.

Autor: 
Tłum. Martyna Grabianowska
Źródło: 
Źródło: https://www.futura-sciences.com/planete/questions-reponses/nature-faire-plongee-guadeloupe-5293/

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
20 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.