Ciekawostki o Chorwacji, o których nie wiedzieliście, a które Was zachwycą!

Ciekawostki o Chorwacji, o których nie wiedzieliście, a które Was zachwycą!

21 ciekawych faktów, o których nie wiedzieliście

„Taki mały, a taki wielki kraj”. Tymi słowami najlepiej można opisać Chorwację. Chociaż powierzchniowo jest to mały kraj, Chorwacja skrywa wiele ciekawostek i fenomenów. Nie możliwe jest, by je wszystkie wymienić, ale wybraliśmy najciekawsze fakty i wierzymy, że o niektórych z nich nigdy nie słyszeliście.

    1. Bezpieczny kraj

Chociaż nie znajduje się na pierwszym miejscu, Chorwacja definitywnie może się pochwalić byciem jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie.

Świat w ciągu ostatnich pięciu lat stał się bardziej niebezpiecznym i niespokojnym miejscem, ale nie miało to negatywnego wpływu na Chorwację. Nie doświadczyliśmy żadnych poważnych kryzysów bezpieczeństwa, wzrostu przestępczości lub ataków terrorystycznych. Co więcej, w odniesieniu do roku poprzedniego, Chorwacja przesunęła się o 7 miejsc i tymczasowo znajduje się wśród 30 najbezpieczniejszych krajów świata. Jest to również jeden z rzadkich krajów, w którym możecie bez trosk i strachu cieszyć się nocnymi spacerami i wycieczkami. Wszystko to, oczywiście, wpływa na liczbę turystów, których jest z roku na rok coraz więcej.

    2. Jedno z najmniejszych miast świata

W centrum Istrii położone jest małe miasteczko Hum, którego długość wynosi 100, a szerokość 30 metrów. Wierzcie lub nie, ta drobna przestrzeń mieści w sobie naprawdę bogatą historię. Legenda głosi, że miejsce to zostało stworzone dzięki olbrzymom, którzy budowali miasta w dolinie rzeki. Kiedy mówimy o małych miastach na świecie, myślimy zwykle o miastach, zamieszkiwanych przez maksymalnie 30 000 mieszkańców, a to przepiękne małe miasteczko zamieszkuje zaledwie około 20 osób.


 

    3. 2715 słonecznych godzin

Wszyscy turyści i odwiedzający pragną zwykle jednej rzeczy – słonecznej i pięknej pogody. Można wpłynąć na większość czynników w turystyce, jednak na (nie)pogodę nie można w żaden sposób. Na szczęście, Dalmacja środkowa jest jednym z najsłoneczniejszych regionów Europy. Wyliczonych zostało więcej słonecznych godzin niż w Sydney – aż 2715! Na wyspie Hvar jest najwięcej słonecznych godzin w całej Europie, dlatego często się go nazywa „słonecznym Hvarem”.


 

    4. Niezwykłe rekordy Guinnessa

Chorwacja może się pochwalić wieloma niezwykłymi rekordami Guinnessa takimi jak: największy obraz czy największe pudełka na popcorn. Kraj ten jest również dumnym posiadaczem tytułu za najdłuższy strudel świata – 1400 metrów! Spis ten wydaje się na pierwszy rzut oka nietuzinkowy, jest on jednak ciekawy i godny pochwały.

    5. Plaża która zmienia kształt

O plaży Zlatni rat na wyspie Bracz mówią, że jest to jedna z najpiękniejszych plaży w Europie. Jedna jednak ciekawostka o tej plaży sprawia, że jest ona jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Chorwacji. Mianowicie, chociaż brzmi to całkowicie nieprawdopodobnie, plaża ta nieustannie zmienia swój kształt. Wielu plażowiczów było świadkami zmian, jakie zaszły na plaży Zlatni rat. Kształt i długość tej przepięknej plaży zmieniają się zależnie od wiatru, prądów morskich i przypływów. Ta zabawa wiatru i morza jest idealna dla surfingu i windsurfingu.

    6. Orkiestra przyrody

Prawdopodobnie nie istnieje osoba, która odwiedziłaby Zadar, a nie doświadczyłaby piękna dźwięków „zadarskich organów”. Miejsce gdzie ludzki pomysł idealnie się stopił z energią fal i morza, to prawdziwy raj dla uszu i duszy. Czy wiedzieliście, że „zadarskie organy” są pierwszymi organami na świecie, na których gra morze? Tak, ten cud architektury i przyrody pochodzi właśnie z Chorwacji.


 

    7. Śpiewanie klap

Chorwacja może się pochwalić wieloma wybitnymi wokalami, piosenkami oraz bogatą kulturą muzyczną. Konkretnie, kiedy myślicie o muzyce pochodzącej z Dalmacji, najprawdopodobniej pierwsze co wam przyjdzie do głowy to właśnie klapy. Ciekawy jest fakt, że właśnie śpiewanie klap zostało wpisane na światową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO

    8. Najpiękniejszy zachód słońca na świecie

Jeśli kiedykolwiek pomyśleliście, że w Chorwacji są najpiękniejsze zachody słońca na świecie, nie pomyliliście się. Mianowicie, według licznych badań i ankiet, to właśnie w Chorwacji zobaczyć można najbardziej magiczne zachody w najpiękniejszych barwach. Znany reżyser Alfred Hitchcock postawił miasto Zadar na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o najpiękniejsze i najbardziej niezapomniane zachody słońca.

    9. Chorwacki krawat

Krawat pochodzi z Chorwacji. Tradycja mówi, że w przeszłości kobiety wiązały swoim małżonkom chustę dookoła szyi, tj. krawat, na znak miłości. Kto by powiedział, że zwykła chusta dookoła szyi chorwackich żołnierzy, stanie się jednym z najbardziej znanych modnych elementów na świcie.

    10. Chorwacki piękniś w kropki

Najpopularniejsza chorwacka rasa psów to zdecydowanie dalmatyńczyk. Ten kropkowany przys tojniak stał się marką Chorwacji, i to dużo przed filmem 101 Dalmatyńczyków. A po kropkowanym klasyku o słodkich pieskach i złej Cruelli, zainteresowanie tą rasą maksymalnie wzrosło, a Dalmatyńczyk został „maskotką” wszystkich psów na świecie.


 

    11. Królewska przystań – Dubrownik

Autentyczny wygląd dubrownickiego średniowiecznego centrum zasłużył na to, by być coraz częściej wybieranym na lokalizację nagrywania znanych filmów i seriali i właśnie to, w ostatnim czasie, przyciąga coraz większą liczbę producentów filmowych. Ciekawy dla wszystkich wielbicieli Gry o tron jest fakt, że Królewska Przystań to w rzeczywistości miasto Dubrownik.

    12. KUNA

Prawdopodobnie się domyślacie, że chorwacka waluta państwowa nosi nazwę po zwierzęciu – kunie. Czy wiecie, dlaczego właśnie kuna została wybrana na nazwę tej waluty? W przeszłości handlarze wykorzystywali skórę tego zwierzęcia jako środek wymiany za inne dobra. 

    13. Czekolada z ryżem

Czekolada z ryżem została wynaleziona W Chorwacji w 1963 roku w fabryce Zveczevo, która znajduje się w południowym slawońskim mieście Pożedze. Również Zveczevo, nie tylko w Chorwacji, ale i w wielu miejscach w Europie, posiada własną mleczarnię, która wchodzi w skład fabryki, co znaczy, że produkuje czekoladę ze świeżego mleka, a nie z mleka w proszku.


 

    14. „HOT SPOT“ dla wielkich gwiazd

Chorwacja jest tak zwanym „hot spotem” dla wielu sławnych osób i znanych biznesmenów, którzy swoje pieniądze zainwestowali właśnie tutaj. Gwiazdy, takie jak Steven Spielberg, Andrea Agassia, Gwyneth Paltrow, Beyonce i Jay Z, Madonna, Clint Eastwood oraz biznesmeni i wielkie imiona, jak m.in. Bill Gates i Roman Abramovicz posiadają nieruchomości w Chorwacji na wakacje i do pracy.

 

    15. „Spódniczki mini“

Powszechnie wiadomo, że Chorwacja jest bogata w różnorodne stroje ludowe ze wszystkich regionów. Co sprawia, że stroje z wyspy Susak są takie szczególne? Żeńskie regionalne stroje z Suska są bardzo specyficzne i przepełnione jaskrawymi i intensywnymi kolorami. To, co czyni je szczególnie wyjątkowymi to fakt, że są najkrótszymi strojami ludowymi w Europie. 

    16. Największa na świecie trufla

Chorwacja jest domem największej na świcie trufli. Jest to informacja oficjalna już od 1999 roku, kiedy truflę odkrył Giancarlo Zigante, a dokładnie jego pies. Ważyła ona 1,31 kg i była wtedy warta około 5000 dolarów. Mowa jest o całkiem dużej sumie, ale sprawa jest jeszcze bardziej interesująca, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w 2007 roku została sprzedana za aż 330.000 dolarów!


 

      17. Stopy dinozaura na Istrii

O ile chcecie odwiedzić jakieś miejsce, które udowodni Wam, że dinozaury naprawdę istniały, nie musicie jechać poza granice Chorwacji. Mianowicie, odwiedzicie chroniony teren Kamenjak na Rivierze Medulińskiej, gdzie możecie na własne oczy zobaczyć odciski dinozaura! W pobliżu znajduje się również wysepka Fenolinga, która jest jednym z najbogatszych europejskich siedlisk tych odcisków, a zawiera aż ponad sto egzemplarzy.

     18. Atrakcyjny festiwal w Rijece

Karnawał w Rijece nie jest tylko największym w Chorwacji, jest również jednym z najatrakcyjniejszych karnawałów w Europie. Parada się składa z około 150 grup kostiumowych z różnych krajów. To, co czyni ten karnawał wyjątkowo atrakcyjnym, jest fakt, że Rada Miasta w 1449 roku zabroniła zasłaniania twarzy maską, by zapobiec swobodnemu krytykowaniu władzy. Na złość i z przekorą wobec tego przepisu, rozpoczęła się długa tradycja Karnawału, która trwa dłużej niż 560 lat i wszystkim daje możliwość, że przynajmniej przez krótki okres mogą być tym, kim chcą.


 

     19. ZADARSKI MARASCHINO

Ciesząc się zadarskim przepięknym zachodem słońca, ochłodzicie się i osłodzicie Maraschinom, autentycznym zadarskim likierem, który kiedyś pili tylko wybrani i uprzywilejowani ludzie. Zrobiony jest z wiśni i ich liścia. Jego receptura pierwszy raz została zapisana w zadarskim klasztorze dominikanów już w XVI wieku. W Zadarze jest serwowany również z dżinem, tequilą i rumem, a nawet z winem gruszkowym. Wykorzystywany jest również do lodów.

     20. MAGLITE – pierwsza latarka ręczna

Pierwsza ręczna latarka to latarka Maglite, którą w dzisiejszych czasach wykorzystują strażacy, żołnierze i policjanci. Wynalazł ją Chorwat Ante Maglica. Dzieciństwo spędził na Zlarinie, a urodził się w Nowym Jorku. Latarka Magline stała się coraz bardziej popularna, a oficjalnie ukazała się w 1979 roku. To wyjątkowo wysokiej jakości ręczna latarka z twardego aluminium z silnym promieniem świetlnym.


 

     21. Pierwsze plaże nudystów

Nudyzm się pojawił jako pierwszy w Niemczech na początku XX wieku. W pobliżu Hamburga otwarty został klub nudystów, ale kiedy Hitler doszedł do władzy, organizacja stała się zabroniona i nielegalna. Po wojnie nudyzm ponownie się pojawił. Chorwacja, po Niemczech, stała się pierwszym krajem, gdzie się zadomowił ten właśnie sposób plażowania. Aby zachęcić turystów, szczególnie niemieckich, w Chorwacji w latach 60. budowano kempingi dla nudystów.

 

Autor: 
Tłumaczenie - Karolina Dopierała
Źródło: 
https://www.xn--iznajmljivai-yrb.hr/

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.