5 tras samochodowych wiodących przez najpiękniejsze zakątki Europy

Kręta nitka drogi przed Tobą, a po lewej i po prawej stronie rozpościerają się rzędy winorośli. To tylko jeden z możliwych scenariuszy. Wyprawę przez kraje Europy możesz bardzo łatwo zaplanować sam. Zorganizuj podróż w swoim tempie i ciesz się najpiękniejszymi pejzażami oraz miastami.

Jest to podróż do epoki renesansu za sprawą krajobrazów wyjętych z marzeń sennych. Koniecznie trzeba zatrzymać się w perfekcyjnych miasteczkach z kamienia i dać się oszołomić urodą oraz ciepłem tej ziemi. Opuszczamy Florencję poprzez rejon winiarski Chianti z niezmierzonymi winnicami, usianymi średniowiecznymi zamkami, aby dotrzeć do Sieny, na której ogromnym placu każdego lata ma miejsce Festiwal Palio. Oczekuje nas miasto wież San Gimignano, a następnie Volterra ze swoim interesującym muzeum etruskim. Na koniec Piza, gdzie poza podziwianiem  kompleksu katedralnego z jego słynną wieżą, można zagubić się w zaułkach oraz spacerować brzegiem rzeki Arno, korzystając ze wszystkiego, co nam oferuje Toskania. 

Orlean od Saumur dzieli 200 kilometrów, wzdłuż których znajdują się najbardziej okazałe i spektakularne zamki jakie można sobie wyobrazić. Do ich urody trzeba też dodać znaczenie, które te ogromne budowle i ich mieszkańcy mieli dla historii Europy.  Na tym odcinku Loary znajdują się zamki najbardziej emblematyczne dla tego regionu, zaczynając od tego w Ussé. Niedaleko leży także zamek w Villandry ze swoimi zachwycającymi ogrodami. Następna budowla to Chenonceau, która jest jednym z klejnotów tej trasy, zwana także Zamkiem Dam. W jej murach mieszkało 6 wybitnych kobiet, m.in. Katarzyna Medycejska. Podążając biegiem Loary można dotrzeć do Amboise i na koniec podróży, przed dotarciem do Orleanu, zostaje prawdopodobnie najbardziej imponujący zamek, ten w Chambord, wielkie dzieło Franciszka I, przy którego konstrukcji uczestniczył Leonardo da Vinci. 

Salzkammergut

     Salzburg jest niezwykły o jakiejkolwiek porze roku, ale to właśnie w zimie  i w wigilie Bożego Narodzenia przeobraża się w miasto z bajki, staje się bardziej delikatne oraz muzykalne niż kiedykolwiek. Poza zadbanym starym miastem pełnym pałaców i z imponującą twierdzą Hohensalzburg, mającą za zadanie chronić je, miasto Mozarta jest otoczone wspaniałymi krajobrazami alpejskimi, które można pokonać proponowaną przez nas trasą. Pierwszy przystanek tużpo opuszczeniu Salzburga to Hallein, ważne dzięki handlowi solą w epoce średniowiecza miasto. Zbaczamy z trasy, żeby zobaczyć najbardziej fotogeniczne miasteczko Austrii-Hallstat, którego znaczenie w historii ludzkości jest tak duże, że nawet epoka żelaza nosi jego imię. Następny przystanek to St Johann im Pongau ze swoimi alpejskimi miasteczkami oraz pięknymi krajobrazami. Podążając biegiem rzeki Salzachpojawiamy się u bram robiącego ogromne wrażenie Parku Narodowego Wysokich Taurów, czyste Alpy. Metą naszej trasy są jeziora w Zell am See oraz sympatyczne miasto o tej samej nazwie, które leży nad jego brzegami. 

Hrabstwo Galway

    Kilka godzin pociągiem i docierasz do Dublina. Wynajmujesz samochód, a potem trasa w kierunku Galway, wielkie miasto zachodniego wybrzeża znane między innymi  z bycia miejscem akcji historii opowiedzianej w "Prochach Angeli" (Frank McCourt, 1996). Prostą trasą przecinamy kraj ze wschodu na zachód i kolejny raz aż do nieskończoności mnożą się przed nami możliwości krajobrazowe, na południu imponujące klify Moheru, na przeciwko, na powierzchni oceanu wyspy Aran, a na północy rozciąga się tajemniczy, ale nie mniej piękny region Connemara ze swoimi mglistymi równinami, gdzie zachowane są najstarsze galickie tradycje. 

Świąteczna trasa przez Niemcy

    Święta Bożego Narodzenia przeżywa się w niemieckich miastach bardzo intensywnie i dlatego ostatnia proponowana trasa wiedzie przez niektóre historyczne oraz najbardziej popularne niemieckiejarmarki, które pod koniec listopada, wraz z przyjściem adwentu wypełniają ulice oraz place kolorem, muzyką, słodkościami, grzanym winem oraz wspaniałąatmosferą. 700 kilometrów dzieli Frankfurt i Monachium, z przystankami w pięknych i tradycyjnych miastach takich jak Rüdesheim, Heidelberg, Gengenbach, Friburgo, Baden-Baden, Triberg, Fussen , a także Rottemburg. Tradycja uczestniczenia w jarmarkach bożonarodzeniowych narodziła się w Niemczech w XVI wieku, konkretnie w Dreźnie, gdzie wciąż odbywa się jarmark uważany za najstarszy na świecie.

 

Z pewnością podróż bez rozkładu godzinowego przypadnie Ci do gustu podczas każdej wycieczki, długiego weekendu albo jako własny plan wakacyjny.Trasy, które proponujemy obejmują 200 kilometrów i wyznaczają szlaki będące kwintesencją krajobrazu, kultury oraz miejskiego życia, począwszy od uwodzicielskiej Toskanii z jej winnicami, średniowiecznymi miastami, aż do doliny Loary z imponującymi zamkami. Obie trasy dostarczają najlepszych gastronomicznych wrażeń. Melancholijne krajobrazy zachodniego wybrzeża Irlandii, zimowy obraz austriackich Alp w połączeniu z takimi miastami jak Salzburg i Hallstatt, kończąc na najlepszej świątecznej atmosferze w miejscu gdzie narodziła sie tradycja jarmarków adwentowych. Niemcy mają już wszystko przygotowane, aby zapalić światła i otworzyć bramy dla podróżnych.

 

 

 

Autor: 
tłum. Daria Matuszak
Źródło: 
viajes.nationalgeographics.com.es

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.