Świątynia Beobjusa - dziedzictwo kulturowe

Zdjęcie Son Jung-Yoon - młodej dziennikarki, która stoi przed pozłacanym, wykonanym z brązu posągiem Buddy (Maitreyi)

Son Jung-Yoon niedawno odwiedziła świątynię Beobjusa, która znajduje się niedaleko góry Songnisan w okręgu Boeun prowincji Północnej Chungcheong w Korei Południowej. Świątynię Beopjusa wybudowano w 553 roku w państwie Silla - w 14 roku panowania 24 króla Jinheung'a. Nazwa Beobjusa (法住寺) została nadana przez mnicha buddyjskigo Uisin'a w celu utrwalenia nauk buddyjskich.  

Wchodząc do świątyni Beobjusa można zauważyć duży posąg Buddy. Pozłacany posąg ma 33m wysokości i jest wykonany z brązu. Został on postawiony około 200 lat po wybudowaniu świątyni, w trakcie panowania 36 króla państwa Silla - króla Hyegong'a. Wraz z upływem lat posąg utracił pierwotny kształt przez co statuę pozłacano i od tego czasu jej wygląd pozostaje niezmienny.

Na terenie świątyni Beopjusa, oprócz posągu Buddy, znajduje się także m.in Brama Cheonwangmun oraz drewniana pagoda Palsangjeon. Jednak najbardziej imponującym zabytkiem jest kamienny lampion przedstawiający 2 bliźniacze lwy. Podobizna stykających się piersią lwów jest wspaniała. Jest pełna detali, które podkreślają talent oraz umiejętności rzeźbiarza.

Polecam odwiedzić świątynię Beopjusa, gdzie można obejrzeć wiele różnych zabytków kulturowych.

 

Autor: 
Tłum. Stella Mateja
Źródło: 
kids.donga.com kids@donga.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.