Pustynia bez życia: dlaczego klimat Mongolii staje się bezpowrotnie suchy i gorący

Międzynarodowa grupa klimatologów ustaliła, że zmagająca się z postępującą suszą Wyżyna Mongolska położona na wschodzie środkowej Azji przekształca się w pustynię. Badania słojów rocznych drzew iglastych porastających te tereny potwierdzają nieodwracalne zmiany, szczególnie zauważalne w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Liczba dużych jezior zmniejszyła się o jedną czwartą, a pozostałe zbiorniki wodne stopniowo się kurczą. Wiele gatunków zwierząt jest na granicy wymarcia, między innymi dzikie owce, antylopy, a nawet wielbłądy.

Według grupy klimatologów z Korei Południowej, Chin, Szwecji, USA i Japonii powodem tego zjawiska jest globalne ocieplenie. Pisze o tym magazyn „Science”.

Wyniki badań pokazują, że zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka wpływają na ekosystem regionu i powodują nieodwracalne i destrukcyjne skutki. Naukowcy w ostatnich dwóch dziesięcioleciach odnotowują niespotykane wcześniej fale ciepła i postępującej suszy w rejonie Wyżyny Mongolskiej. Potwierdzają to dane pochodzące z badań nad pogodą z okresu ostatnich 260 lat, uzyskanych na podstawie analizy słojów rocznych drzew iglastych rosnących na terenie Mongolii.

„Drzewa iglaste silnie reagują na anomalie temperatur. Badając słoje roczne możemy poznać ich reakcję na niedawne okresy upałów oraz zobaczyć, że najprawdopodobniej to dla nich całkiem nowa sytuacja” – mówi autor pracy badawczej Hans Linderholm z Uniwersytetu w Göteborgu (Szwecja).

Deliang Chen, współpracownik Linderholma, zauważa, że liczba okresów upalnych wciąż się zwiększa. To powoduje obniżenie ilości wody w glebie, a ono przyczynia się do występowania kolejnych okresów wysokich temperatur. Powstaje więc zamknięty cykl, który prowadzi do klimatycznych anomalii w Mongolii.

Naukowcy z Korei Południowej i Chin zauważają, że w ich wyniku liczba dużych jezior zmniejszyła się o 26%, a te, które nie wyschły znacząco skurczyły się w swoich rozmiarach.

„Jesteśmy obecnie świadkami zanikania nie tylko dużych zbiorników wodnych. Wysychają też zasoby wodne w glebie” – potwierdza Jihoon Jung, autor badań z Uniwersytetu Narodowego Chonnam (Korea Południowa).

Sytuacja klimatyczna zbliża się do punktu, z którego nie będzie już odwrotu, zaznaczają naukowcy. Destrukcyjne dla ekosystemu Mongolii skutki już teraz prawie doprowadziły do wymarcia dużych zwierząt roślinożernych zamieszkujących kraj – dzikich owiec, antylop i wielbłądów.

Według uczonych ogromne fale ciepła oddziałują na wysuszoną glebę i tworzą efekt kumulacyjny. Ten nieodwracalny cykl przekształca Mongolię w jałową pustynię podobną do tych, które zajmują obecnie część południowo-zachodnich terenów Stanów Zjednoczonych.

Autor: 
Arsenij Skrynnikow, Tłum. Magdalena Diadenkova
Źródło: 
http://www.mongolnow.com/bezzhiznennaya-pustynya-pochemu-klimat-mongolii-stanovitsya-neobratimo-zharkim-i-suhim/

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
15 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.