Piramidy w Gizie są modernizowane, aby zwiększyć turystykę

Wielkie Piramidy w Gizie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych na świecie. Starożytni egipscy faraonowie zbudowali je tak, by służyły wiecznie. Teraz, 4500 lat później przechodzą modernizację.

W celu uczynienia najpopularniejszego miejsca dziedzictwa kulturowego w kraju bardziej dostępnym dla turystów, trwa renowacja o wartości 17 milionów euro. Remont koncentruje się na płaskowyżu Gizy, na którym znajduje się Sfinks i trzy piramidy, w tym najstarsza i najwyższa konstrukcja murowana, Wielka Piramida Cheopsa. Ambitny projekt obejmuje nowe centrum dla zwiedzających, przyjazny dla środowiska autobus elektryczny oraz pierwszą restaurację, jaka kiedykolwiek powstała na miejscu.

Pyramid Plateau ma swoją pierwszą restaurację

Turyści zwiedzający egipskie piramidy w Gizie mogą teraz cieszyć się wspaniałym posiłkiem, po otwarciu pierwszej restauracji na płaskowyżu Pyramid.

9 Pyramid salon, został otwarty pod koniec października. Zaprojektowany, aby naśladować tradycyjny obóz Beduinów na pustyni. Na 1341 metrach kwadratowych kompleks oferuje wiele opcji dla gości. Mogą wybierać między jedzeniem na świeżym powietrzu, na rozrzuconych po całym miejscu poduszkach w stylu beduińskim lub pod baldachimem, gdzie dostępne są krzesła i stoły. Kompleks został zbudowany ze wszystkich naturalnych materiałów, aby wtopić się w otoczenie i zademonstrować zaangażowanie projektu w zrównoważoną turystykę na tym obszarze. Oprócz restauracji przetestowano także flotę elektrycznych autobusów i wózków golfowych, aby stały się one jedynymi środkami transportu w tym miejscu. Restauracja została sfinansowana przez pana NaguibaSawirisa, prezesa i dyrektora generalnego Orascom Investment Holding, we współpracy z Najwyższą Radą Starożytności w Egipcie. Pan Sawiris jest większościowym udziałowcem Euronews. Wyjaśnił myśl stojącą za nowym przedsięwzięciem: „Naszym głównym celem było podniesienie poziomu usług świadczonych gościom, aby mogli osiągnąć wielkość cywilizacji egipskiej i wspaniałość tego historycznego miejsca, zachowując jednocześnie ten obszar przed wszelkimi formami zanieczyszczenie i tworzenie fascynujących wrażeń dla odwiedzających”.

Widok „jedyny w swoim rodzaju”

Sawiris dodał: „Zapierający dech w piersiach widok na 9 piramid jest jedyny w swoim rodzaju na całym świecie. Jest to dodatek do dwóch eleganckich restauracji i kawiarni, które zostaną uruchomione na początku 2021 r. W starym budynku administracyjnym po stronie północno-zachodniej - który został całkowicie zmodernizowany i przeprojektowany, aby służyć jako kompleks restauracyjny”.

Przywracanie turystyki w Egipcie

9 PyramidLounge to jeden z wielu projektów mających na celu zwiększenie ruchu turystycznego w stolicy Egiptu, Kairze. Według statystyk rządowych turystyka stanowi ponad 12 procent produktu krajowego brutto (PKB) Egiptu. Nowe obiekty na płaskowyżu Gizy są częścią szerszych wysiłków na rzecz rozwoju kluczowych miejsc turystycznych w kraju. W przyszłym roku ma zostać otwarte Wielkie Muzeum Egipskie, które stanie się największym muzeum archeologicznym na świecie. Dr Khaled El-Enany, Minister Turystyki i Starożytności, powiedział podczas odsłonięcia 9 PyramidsLounge, że Egipt chce zmienić mapę turystyczną Kairu.

Od lat lokalni mieszkańcy sprzedający pamiątki i przejażdżki na wielbłądach są częścią tego doświadczenia podczas wizyty w słynnym miejscu. Ale teraz jedyny zachowany cud starożytnego świata można oglądać w spokojniejszym otoczeniu, ponieważ nowy suk regulowany przez posiadaczy zezwoleń zostanie uruchomiony na początku przyszłego roku. Plan renowacji starożytnego miejsca był w ruchu od 15 lat, ale projekt został wstrzymany w 2011 r., Po rewolucji, która obaliła długoletniego władcę Hosniego Mubaraka. Lata niepokojów politycznych i śmiertelnego ataku terrorystycznego na rosyjski samolot pasażerski w 2015 roku spowodowały, że przemysł turystyczny tego kraju mocno ucierpiał. Ale ostatnio branża zaczęła się odbijać. W ubiegłym roku Egipt odwiedziło 13,6 miliona ludzi, a przed uderzeniem Covid-19 oczekiwano, że w 2020 roku przekroczy 15 milionów.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska

Autor: 
FadiTaher
Źródło: 
euronews.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.