Pierwsza wyspa, która została stolicą kultury Włoch

W Zatoce Neapolitańskiej ukryta jest maleńka wyspa Procida, która została nazwana Stolicą Kultury Włoch na 2022 roku. To pierwszy przypadek, kiedy wyspa otrzymała ten tytuł od czasu jej powstania siedem lat temu. Procida podąża śladami takich miast jak Perugia, Palermo i Parma - obecna włoska stolica kultury.

Miasta będące odbiorcami (lub, w tym przypadku, wyspy) stają się centrum zainteresowania ulepszonego dziedzictwa kulturowego i rozwoju turystyki, a liczne projekty i inicjatywy są realizowane na rzecz regionu. Obecnie w Procida planowane są 44 projekty kulturalne, wraz z 330 dniami programowymi, z udziałem 240 artystów i ośmiu odnowionych przestrzeni kulturalnych. „Procidę można uznać za jedną z wielu miejsc, administracji, społeczności, które na nowo odkryły entuzjazm i dumę ze swojego terytorium” - mówi burmistrz wyspy Raimondo Ambrosino. Podczas składania wniosku o tytuł Procida przedstawiła wizję zatytułowaną „la cultura non isola” - co oznacza „kultura nie izoluje”. Ta koncepcja odegrała znaczącą rolę w uzyskaniu tytułu Stolicy Kultury, co ma szczególne znaczenie w naszych obecnych czasach. Wizja „jest w stanie przekazać poetyckie przesłanie, wizję kultury, która wychodzi z maleńkiej rzeczywistości wyspy i jest życzeniem nas wszystkich, kraju, w nadchodzących miesiącach” - powiedziała stolica Komisji Kultury w oświadczeniu.

Dlaczego wybrano Procida?

Najmniejsza wyspa w Zatoce Neapolitańskiej, często w cieniu sąsiadów - Capri i Ischii - Procida może wydawać się zaskakującym wyborem na tak ważny tytuł.

Ale pomimo tego, że Procida jest najmniej odwiedzaną z trzech wysp, jest wyjątkowo piękna i autentyczna. Wyspa ma tylko około 10 000 mieszkańców, ale o łącznej powierzchni zaledwie 4 km2. Jednym z głównych powodów, dla których wybrano Procidę, było bogactwo tradycyjnego artyzmu wyspy, z licznymi warsztatami rzemieślniczymi (szczególnie w Marina Grande). Procida ma również swoją własną, wyjątkową historię, z artefaktami starożytnej Grecji z XVI wieku pne, które można znaleźć na całej wyspie. Około 3000 lat później Karol III Hiszpański przekształcił Procidę w swój osobisty rezerwat, zanim stał się on główną placówką przemysłu stoczniowego. W rezultacie wyspa ma niezwykłą architekturę, z pięknymi, wielokolorowymi budynkami odzwierciedlającymi te różne okresy historii. Dziś odwiedzający mogą nurkować u wybrzeży w poszukiwaniu imponujących podwodnych stanowisk archeologicznych.

Nic więc dziwnego, że Procida był zarówno używany, jak i inspirowany wieloma ważnymi dziełami sztuki. Akcja powieści Elsy MoranteArturo's Island z 1957 roku rozgrywa się na wyspie Procida, a wyspa odgrywa główną rolę w legendarnej powieści Alphonse de Lamartine, Graziella. Fani filmu mogą rozpoznać Procidę z wersji Kleopatry autorstwa Elizabeth Taylor / Richarda Burtona z 1963 roku, gdzie kopułę kościoła na wyspie można zobaczyć w scenie, w której barka Kleopatry wpływa do portu. Niedawno wyspa pojawiła się także w The Postman i The TalentedMrRipley. Poza tym jest coś dla miłośników przyrody. Z wyspy można obserwować wieloryby, a jedna z najważniejszych kolonii delfinów w basenie Morza Śródziemnego żyje w wodach otaczających Procidę.

Gdzie jest kolejna stolica kultury Włoch?

Po kolei w Procidzie w przyszłym roku, pałka zostanie przekazana wspólnie Bergamo i Brescii, obu miastom, które zostały silnie dotknięte przez pandemię Covid-19. Parma w północnych Włoszech jest obecnie Stolicą Kultury - tytuł ten miasto nosi od dwóch lat. Zwykle jest to stanowisko tylko na rok, ale w związku z kryzysem koronawirusa zdecydowano się przedłużyć kadencję Parmy.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska

Autor: 
Getty via Canva
Źródło: 
euronews.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
15 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.