Jak Dubaj ułatwia cudzoziemcom przechodzenie na emeryturę

Dubaj od dawna jest celem podróży emigrantów z całego świata, ale w ostatnich latach obserwuje się rosnący trend polegający na tym, że mieszkańcy wybierają pobyt na dłuższy czas. W odpowiedzi na to w 2018 roku rząd ZEA zatwierdził ustawę wprowadzającą odnawialną pięcioletnią wizę emerytalną, która weszła w życie ponad rok później.

Michale Kortbawi jest partnerem w BSA Lawyers , opisał tę nową wizę emerytalną jako zmieniającą Dubaj, co sprawia, że ​​„nie jest to już miejsce, do którego przyjeżdżasz i pracujesz, a potem bierzesz pieniądze i wyjeżdżasz”. Daje to obcokrajowcom szansę na inwestowanie i życie w mieście.

Według szacunków ONZ, w zeszłym roku ZEA gościło więcej migrantów niż Francja czy Kanada. Osoby starające się o wizę muszą spełnić jedno z czterech kryteriów. Muszą mieć miesięczny dochód w wysokości około 4600 euro lub posiadać dowód oszczędności przekraczających 230 000 euro. Alternatywnie muszą posiadać nieruchomość o wartości co najmniej 460 000 euro lub mieć połączone oszczędności i majątek o wartości co najmniej 460 000 euro. Chociaż początkowo był skierowany do obecnych mieszkańców Dubaju, system wizowy zostanie rozszerzony na ludzi na całym świecie. Chodzi o to, że przyjeżdżają tutaj i spędzają emeryturę i cieszą się słońcem przez cały rok i wieloma atrakcjami, jakie miasto ma do zaoferowania. Celem wizy emerytalnej jest nie tylko podkreślenie wyjątkowego stylu życia miasta, ale także pomoc w pobudzeniu rozwoju gospodarczego kraju jako centrum biznesowego i inwestycyjnego. HarshaVaryani ma 50 lat i od ośmiu lat nazywa Dubaj swoim domem, a nawet założyła własną firmę.

Posiadanie wizy emerytalnej dla niej podnosi jej ciężar na ramiona. „Nie muszę myśleć o przeprowadzce w krótkim okresie. Po roku lub dwóch mogę faktycznie zostać dłużej i poświęcić swój czas, oddając 100% zajmować się moją działalnością i robić to, co pasjonuję się w Dubaju”.

Jednak wraz z wiekiem coraz większe znaczenie mają placówki opieki zdrowotnej. Dyrektor generalny szpitali i centrów medycznych MedCare, AndreDaoud, mówi, że usługi jego firmy dostosowują się do nowej demografii. Ponieważ więcej osób starszych otrzymuje wizę, mówi, że „ważne jest, aby odpowiadali na te potrzeby”. Dlatego ulepszają zakres usług w tym przedziale wiekowym.

Zjednoczone Emiraty Arabskie nie pobierają podatku dochodowego od osób fizycznych, co czyni je atrakcyjnymi dla emerytów, ale implikacje dla osób mieszkających w mieście będą się różnić w zależności od kraju, jeśli chodzi o ich emeryturę. Szwedzkie emerytury podlegają opodatkowaniu podatkiem SINK dla osób mieszkających za granicą za kwotę równą zeru lub 25% dochodu powyżej kwoty wolnej od podatku osobistego. Wielka Brytania i Zjednoczone Emiraty Arabskie zawarły umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, która powinna zapewnić, że żaden podatek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie będzie płacony w przypadku brytyjskich emerytów, jeśli już płacą podatki w Wielkiej Brytanii. Hiszpania i Zjednoczone Emiraty Arabskie również mają umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Podatki są płacone tylko raz, jeśli ma to zastosowanie w Hiszpanii. Kiedy ludzie decydują się pozostać w Dubaju, gdzie mieszkają, staje się niezwykle ważny, zarówno jako najemcy, jak i kupujący.

Lewis Allsopp jest dyrektorem generalnym Allsopp&Allsopp , pośrednika w obrocie nieruchomościami w Dubaju, i uważa, że ​​nowa wiza emerytalna jest bonusem dla branży mieszkaniowej: „Myślę, że jeśli jesteś sprzedawcą lub właścicielem nieruchomości, z pewnością przyciągnie to więcej klientów. „Rynek nieruchomości potrzebuje ludzi do przenoszenia się, zamieszkania i pozostawania tutaj. „Więc dla mnie to zdecydowanie dobra wiadomość”.

Pięcioletnia wiza emerytalna to nowa nadzieja dla emerytów, którzy chcą udać się do Dubaju. Ma zachęcić więcej ludzi do pozostania i nazywania miasta swoim domem.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska

Autor: 
euronews.com
Źródło: 
euronews.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
11 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.