Alcazaba (Malaga): 5 ciekawostek

Alcazaba (Malaga)

(Zdjęcie: Pedro J Pacheco en Wikipedia, licencja: CC BY-SA 4.0)

Malaga jest jednym z najpiękniejszych miast Hiszpanii, między innymi z powodu wspaniałej Alcazaby. Z biegiem czasu, stała się jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków. Została zbudowana w latach 1057-1063, w miejscu strategicznie doskonałym pod względem defensywy: Alcazaba znajduje się pod samym wzgórzem Gibralfaro. Warto zaznaczyć, że w 1279 roku zamek przeszedł zmianę, gdy trafił w ręce Królestwa Nasrydów. Dlatego, obecnie, jest jedną z najpiękniejszych budowli muzułmańskich, a także jedną z najlepiej zachowanych w całej Hiszpanii.

Struktura o charakterze obronnym

W rzeczywistości Alcazaba była jedną z najbardziej zaskakujących budowli swoich czasów. Posiada trzy poziomy obwarowań, których funkcją była bariera obronna. Sprawiało to, że nie można było tak łatwo dostać się do miasta, co w tamtych czasach stanowiło absolutnie istotną kwestię.

Pozo Airón

Jeden z największych sekretów Alcazaby - szczerze mówiąc, nie ma się co dziwić. Budowa tej studni podkreśla niesamowite zdolności, jeśli chodzi o bezproblemowe zaopatrzenie całego miasta w wodę. Wykopano dół o około 40 m głębokości, aby zagwarantować stały dostęp niezbędnej ilości wody dla pałacu. Dzięki temu nie było konieczności wychodzenia i, tym samym, stawiania czoła potencjalnym niebezpieczeństwom. Ciekawy fakt, ponownie związany z defensywą.

Alcazaba (Malaga) (Zdjęcie: Emilio J. Rodríguez Posada en Wikipedia, licencja: CC BY-SA 2.0)

Sekretna droga ucieczki

Coś, co wydaje się oczywiste, a jednak niewielu wie, że w rzeczywistości istnieje. Między fortyfikacjami znajduje się przestrzeń pośrednia, która miała na celu bezpieczeństwo mieszkańców twierdzy. Ta sekretna droga biegnie aż do samej wieży mieszkalnej ostatecznej obrony (tzw. donżon). To sposób na ucieczkę bez konieczności przemierzenia całego miasta.

Lochy o dość osobliwym kształcie

Zapewne zastanawiasz się teraz, jaki kształt mają te lochy. Ni mniej, ni więcej, jak odwróconego pod ziemią lejka. Wymierzane więźniom kary można było zobaczyć z różnych pomieszczeń obronnych, zamkniętych dla publiki.

Patio de armas

Patio de armas było także dzielnicą miasta. Tak naprawdę, centralny plac znany był jako plac San Gabriel. Absolutnie idylliczne i uprzywilejowane miejsce, ponieważ jest idealnym punktem, z którego można podziwiać piękno Alcazaby, a przede wszystkim cudowne miasto Malagę.

Autor: 
Laura Hernández, Tłum. Renata Czop
Źródło: 
https://www.lasexta.com/viajestic/escapadas/alcazaba-malaga-5-curiosidades-que-debes-conocer_202012185fdc6751ae19b30001f1c3ba.html

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.