Opatija ̶ kolebka chorwackiej turystyki

Willa Angiolina - kolebka chorwackiej turystyki

Turystyka to  ważna gałąź gospodarki w Chorwacji, a Opatija jest uważana za kolebkę chorwackiej turystyki. Wszystko zaczęło się w 1844 roku, kiedy Ignacio Scarpa, zamożny kupiec z sąsiedniej Rijeki, zmęczony życiem w hałaśliwym i ruchliwym portowym mieście, postanowił poszukać miejsca, do którego mógłby na chwilę uciec, by odpocząć od codziennych obowiązków. Znalazł go około czternaście kilometrów dalej, w cichym gaju laurowym, niedaleko kościoła św. Jakova w Opatiji, gdzie zbudował letni dom i nazwał go imieniem swojej zmarłej żony Angioliny.

Opatija – modna destynacja

Willa Angiolina, prawdziwa piękność stylu Biedermeier, szybko stała się ważną częścią życia towarzyskiego. W 1873 r. zbudowano linię kolejową, która połączyła Opatiję z Lublaną i dalej, a w 1889 r. otrzymałą oficjalny status uzdrowiska. Pierwsze hotele, takie jak Kvarner (pierwszy hotel nad Adriatykiem), Imperial i Palace-Bellevue zbudowano, żeby zapewnić zakwaterowanie dla nowych turystów.

Znani goście przyjeżdżają do Opatiji

 

Nie sposób wymienić nazwiska wszystkich znanych gości, którzy odwiedzili to miasto. Nie możena jednak zapomnieć o nazwisku Friedricha Schülera, dyrektora generalnego Kolei Południowych w Wiedniu, inicjatora rozwoju turystyki w Opatiji oraz lekarzy Juliusa Glaxa i Theodora Billrotha, odpowiedzialnych za rozwój turystyki zdrowotnej. Oprócz nich Opatiję odwiedziło wielu przedstawicieli europejskich wyższych sfer. Wśród nich byli Ban Josip Jelačić, arcyksiążę Ferdynand, cesarzowa Maria Anna, austriaccy następcy tronu Stefania i Rudolf, austriacki cesarz Franciszek Józef, niemiecki cesarz Wilhelm, szwedzko-norweski król Oscar II, rumuńska para królewska Karol i Elżbieta, kompozytorzy Gustav Mahler i Giovanni Puccini, pisarz James Joyce, laureat Nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz, rosyjski pisarz Anton Pavlovich Czechow i popularna tancerka Isadora Duncan, która inspirację dla swoich ruchów tanecznych odnalazła obserwując palmy Opatiji.

            To tylko niektórzy ze znanych gości, którzy odwiedzili Opatiję i zapoczątkowali nowy okres w historii chorwackiej turystyki. Od połowy lat osiemdziesiątych XIX wieku do początku pierwszej I wojny światowej Opatija była miejscem, które trzeba było zobaczyć i trzeba było być tam widzianym. Dziś, po wielu latach i burzliwych wydarzeniach, Opatija jest nadal ulubionym celem europejskich turystów, którzy przyjeżdżają tu przez cały rok.

http://gotowespolki.pl

Odwiedźcie Opatije i odkryjcie jej historię

Liczne zabytki wzbogaciły historię Opatiji. Historie o nieszczęśliwych miłostkach, intrygach, grach politycznych i artystach poszukujących inspiracji są ukryte w każdym zakątku Riwiery Opatija, a teraz możecie stać się częścią tej historii. Zarezerwujcie  pokój w jednym z historycznych hoteli w Opatiji i odkryjcie  przeszłość tego miasta.

Autor: 
Tłum. Patrycja Szcześniak
Źródło: 
http://www.visitopatija.net/hr/atrakcije/turizamRiwiera Opatijska – kolebka chorwackiej turystyki
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.