25 faktów o Chorwacji, których nie znaliście

Krawat – tak, właśnie z powodu tego chorwackiego wynalazku wyglądacie dobrze w swoich garniturach. On jest tylko częścią ciekawego spisu, którym z pewnością zadziwimy turystów. A może i niektórych z naszych mieszkańców. 

Chociaż między nami są tacy, którzy dobrze znają swój kraj lat dziecięcych i obyczaje Chorwatów, zawsze się znajdzie niezła ciekawostka, o której nie wiedzieliśmy, ani o której nie słyszeliśmy. Jak to zwykle bywa, właśnie takie ciekawostki intrygują obcokrajowców, dlatego Slavorum.org ukazało 25 faktów o Chorwacji. 

Slavorum przedstawia się zazwyczaj jako portal promujący słowiańską kulturę, historię, tradycję, mitologię, styl życia i celów turystycznych dla wszystkich ludzi, którzy są zainteresowani naszymi cechami. 

„Wszyscy, którzy już odwiedzili Chorwację, z pewnością się w niej zakochali - w jej kulturze, jedzeniu, wybrzeżu. Wszyscy kochamy spędzać wakacje właśnie w Chorwacji“, tak rozpoczęli swoją opinię o naszym kraju. 

„Istnieje jednak wiele ciekawych faktów o tym kraju, o których nie wiedzieliście, czyż nie? Zdecydowaliśmy się zrobić tę listę, żebyście sprawdzili swoją wiedzę, a wy w komentarzach napiszcie, co wiedzieliście, a o czym słyszycie pierwszy raz”, zachęcają autorzy, a my się przyłączamy do tego zaproszenia dla naszych czytelników. 

Oto lista: 

1. Dalmatyńczyki – Chorwacja to kraj, z którego pochodzi znana rasa psów – dalmatyńczyków, które nazwę otrzymały, jak się domyślacie, po Dalmacji. 

2. Dubrownik – to miasto jest znane już od stuleci. Angielski poeta Lord Byron nazwał Stare Miasto „perłą Adriatyku”, a i dzisiaj wielu go tak nazywa.

3. Pismo – Chorwacja to kraj, z którego pochodzi najstarsze słowiańskie pismo.

4. Wyspy – na terenie Chorwacji leży aż 1246 wysp, wysepek i zatok morskich, między którymi pływanie to czysta przyjemność. 

5. Gra o Tron– Przystań Królewska z waszego ulubionego serialu to w rzeczywistości chorwacki Dubrownik. 

6. Kuna – chorwacka waluta narodowa nosi nazwę po zwierzęciu kunie, ponieważ dawniej jej futro handlowcy wykorzystywali jako walutę wymiany za inne towary. 

7. Chorwaci również na Księżycu – na Księżycu kratery otrzymały nazwę po Andriji Mohorovičiću, geofizyku, który w 1892 roku odkrył fragment w warstwie Ziemi, w którym dochodzi do wzrostu prędkości szerzenia fal sejsmicznych oraz kryminaliście Ivanie Vučetiću, który w 1891 roku utworzył daktyloskopię, wymyślając system klasyfikacji odcisków palców w celach identyfikacji. 

8. Krawat – tak, właśnie z powodu chorwackiego wynalazku wyglądacie dobrze w garniturach. 

9. Piękno natury – w Chorwacji jest wiele do oglądania, jeśli pragniecie pejzaży, które zapierają dech w piersiach. Prawie 10 procent chorwackiego terytorium to 11 parków przyrody, 8 parków narodowych i 2 rezerwaty przyrody. 

10. Ochrona zwierząt – Chorwacja chroni swoje zagrożone gatunki zwierząt i właśnie dlatego ostatni rodzaj mniszki śródziemnomorskiej pływa w chorwackich wodach.

11. Organy – organy w Zadarze to pierwsze organy na świecie, na których „gra” morze.

12. Wielkość – Chorwacja to mały kraj i chociaż cudzoziemcom z „opowieści z morza” wydawać się może ogromnym terytorium, pod względem powierzchni zajmuje 127 miejsce na świecie.

13. Najmniejsze miasto na świecie znajduje się w Chorwacji, a jest nim Hum – miasto położone na Istrii.

14. Egipcjanie – nawet starożytni Egipcjanie kochali Chorwację, dlatego za czasów Dioklecjana, z Egiptu przenieśli posąg sfinksa, który obecnie znajduje się w Splicie i ma ponad 4 tysiące lat.

15. Słońce – Chorwacja jest dobrym wyborem, jeśli kochacie się opalać, ponieważ w ciągu roku jest aż 2715 słonecznych godzin. Wynik ten przekracza liczbę słonecznych godzin w Sydney. 

16. Najpiękniejszy zachód słońca – Alfred Hitchcock powiedział, że jest on w Zadarze. 

17. Nikola Tesla – Tesla był Chorwatem, który urodził się w miejscowości Smiljan. 

18. Torpeda – Ten podwodny środek do niszczenia statków, skonstruowany został pierwszy raz w XIX wieku na Istrii, a twórcą był Ivan Vukić. 

19. „Czarne złoto“ – największa trufla na świecie wykopana została z chorwackiej ziemi. 

20. UNESCO – Chorwaci drogą UNESCO ochronili największą liczbę narodowego dziedzictwa. 

21. Potrzebujecie światła? –  Maglite wynalazł Chorwat, Ante Maglica, a dzisiaj się z niego korzysta na całym świecie. 

22. Neandertalczycy – największe skupisko neandertalczyków żyło na naszym terenie, z tego powodu posiadamy największą kolekcję znalezisk pozostałości po praczłowieku. 

23. PINKALO – to, czym właśnie piszecie, wynalazł nasz Slavoljub Penkala w 1906 roku.

24. Plaża, która się zmienia – wybrzeże i kształt plaży Zlatni Rat na wyspie Bol, zależy od wiatru, który zmienia też kolor. 

25. Walki gladiatorów – właśnie amfiteatr w Puli jest jednym z trzech zachowanych na świecie.

 
Autor: 
Tłumaczenie: Karolina Dopierała
Źródło: 
https://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/25-cinjenica-o-hrvatskoj-koje-niste-znali---387077.html
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.