Austria - opłaty za autostrady, winiety

W Austrii korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu (również na terenie miast) jest płatne. Prezentujemy aktualne ceny winiet i wysokości innych opłat drogowych w Austrii, które w 2016 r. nieznacznie wzrosły.

Z austriackich autostrad oraz dróg szybkiego ruchu można korzystać tylko po wykupieniu winietki. Wysokość opłat zależna jest od rodzaju pojazdu i okresu pobytu na terytorium Austrii.

Winiety każdego roku mają inny kolor. W 2015 r. w Austrii obowiązywać będzie kolor pomarańczowy/mandarynkowy ("Mandarin-Orange") – nowy cennik wprowadzony zostaje wraz z dniem 1.12.2015. "Stare" naklejki utracą ważność 31.01.2017 r.

Cennik winietek w Austrii w 2016 r.(ceny w euro)

 

roczna (od 1 grudnia poprzedniego roku do 31 stycznia następnego)

dwumiesięczna (od dnia wystawienia)

10-dniowa (od godz. 0:00 w dniu wystawienia do godz. 24:00 9 dnia kolejnego)

motocykl

34,10 Euro

12,90 Euro

5,10 Euro

samochód osobowy z przyczepą lub bez, inne pojazdy do 3,5 tony

85,70 Euro

25,70 Euro

8,80 Euro

Winietkę należy nakleić na przedniej szybie pod lusterkiem lub z boku, po stronie kierowcy, na tej wysokości co winietka naklejona pod lusterkiem.

Mandat za brak ważnej winietki wynosi 120 Euro. Nienaklejenie jej na szybę, a tylko umieszczenie za szybą skutkuje mandatem 240 Euro. W przypadku nie uiszczenia opłaty od razu jej wysokość może zostać zwiększona nawet do 400 Euro.

Dla pojazdów powyżej 3,5 tony od 2004 roku zniesiono system opłat drogowych w formie winietek. W jego miejsce zostaje wprowadzony całkowicie elektroniczny system poboru opłat drogowych.

Dla udogodnienia kierowcom samochodów osobowych często przejeżdżającym przez tunele i przełęcze w Austrii, gdzie dodatkowo trzeba płacić od roku 2006 został wprowadzony nowy system opłat za pomocą Videomaut:

- na odcinkach autostrad i tuneli: A9 (Pyhrn), A10 (Tauern) i A13 (Brener) został wprowadzony nowy system opłat, który automatycznie identyfikuje pojazd po jego tablicach rejestracyjnych co pozwala na przejazd bez zatrzymywania się. System został wprowadzony z myślą o samochodach często jeżdżących po tych autostradach i posiadających 1-roczną winietkę opłat drogowych. Korzystać z niego mogą samochody osobowe pod warunkiem, że nie ciągną przyczepy a ich szerokość nie przekracza 2,3 m. Na pas przeznaczony dla samochodów z kartą Videomaut można wjeżdżać z prędkością 15 km/h.

Karty Videomaut zachowują ważność przez 1 rok, a ich cena wynosi:

A13 autostrada Brenner, cały odcinek: 8,oo Euro

A13 autostrada Brenner, zjazd w Stubai: 2,50 Euro

A10 autostrada Tauern, tunele: Tauern i Katschbergtunnel: 9,50 Euro

A9 autostrada Pyhrn, punkt opłat w Bosruck: 4,50 Euro

A9 autostrada Pyhrn, punkt opłat w Gleinalm: 7,50 Euro

Karty systemu videomaut można wykupić w Austrii i Niemczech na punktach granicznych, stacjach paliw lub w systemie on-line pod adresem: www.videomaut.at

Od 01.09.2008 dla pojazdów do 3,5 tony została wprowadzona opłata za przejazd obwodnicą Bregencji (Bregenz, rejon Niemcy-Austria-Szwajcaria)

Opłacie podlegać będą pojazdy, które nie mają winietek pozwalających na przejazd między Hohenehms (zjazd 23) a Horbranz przy granicy z Niemcami. Można je nabyć na stacjach benzynowych w regionach przygranicznych.

Koszt winietki w Austrii na przejazd w jedną stronę to 2 Euro (przejazd tam i z powrotem - 4 Euro). W Polsce nie prowadzi się sprzedaży tych opłat.

Niezależnie od posiadania winietki dodatkowo obowiązują opłaty za przejazd:

 • tunel Arlberg (na S16 - pomiędzy Tyrolem a Vorarlberg - z St.Anton do Langen)
 • tunel Felbertauern na drodze B108, czynny cały rok. Łączy region Kitzbühel z Tyrolem wsch. umożliwiając szybkie połączenie północ-południe np. z Monachium do Włoch i Słowenii
 • tunel Karawanken na A11, łączy Austrię (St.Jacob) ze Słowenią (Jesenice)
 • tunele: Tauern na odcinku Flachauwinkel - Zederhaus i Katschberg na odcinku St.Michael - Rennweg na autostradzie Tauernautobahn (A10)
 • tunele: Gleinalm: St.Michael - Ubelbach i Bosruck: Spital a.Pyhrn - Ardning na autostradzie Pyhrn (A9)
 • autostrada Brenner (A13 - pomiędzy Tyrolem i Włochami)
 • droga wysokoalpejska Gerlos (pomiędzy Salzburgiem i Tyrolem)
 • droga wysokoalpejska Grossglockner, czynna od maja do października
 • droga wysokoalpejska Silvretta (Vorarlberg) zamknięta w zimie na odcinku Galtür - Partenen; zakaz ruchu dla pojazdów z przyczepami
 • droga wysokoalpejska Timmelsjoch z Imst (A) do Merano (Włochy).
 • autostrada BRENNER
 • tunel Karawanken: - pojazdy do 3,5 ton (motocykl, samochód osobowy z przyczepą lub bez, mikrobus, furgonetka) - 6,50 €, - pojazdy powyżej 3,5 ton; 2-osiowe (autokar) - 10,50 €, pojazdy powyżej 3,5 ton; maks.3-osiowe(nie licząc osi przyczepy autokaru) - 15,00 €

Foto: Marcin Maziej / www.onet.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.