Aktywny wypoczynek w Danii

Trasy rowerowe  w Danii

Każdy, kto jest fanem aktywnego wypoczynku na pewno nie będzie żałował spędzając swoje wymarzone wakacje w Danii. Dlaczego? Kraj ten jest wprost stworzony dla amatorów sportu i wędrówek pośród dzikiej przyrody. Kusi swoimi pagórkami, dolinami i lasami, a także tajemniczymi jeziorami, bagnami i wrzosowiskami, będącymi polodowcowymi pozostałościami. Tutaj każdy – amator turystyki pieszej, dwóch czy czterech kółek znajdzie coś dla siebie. Dania z pewnością może być nazywana rajem dla miłośników jazdy na rowerze. Duńskie trasy rowerowe rozciągające się na ponad 10 000 kilometrów są różnorodne i jedne z najlepszych  w Europie.

 aktywny_wypoczynek2.pngMożna je bez trudu znaleźć w każdym  przewodniku turystycznym, co pozwala na zaplanowanie każdej wycieczki. Planując wyjazd do Danii wcale nie trzeba zabierać ze sobą własnych rowerów. Z powodzeniem można je wypożyczyć na miejscu. Doskonałą sprawą jest również fakt, iż wypożyczając rower w jednym punkcie wcale nie musimy go w tym samym zwracać. Możemy to zrobić w każdej najbliższej nam wypożyczalni, co pozwala cieszyć się rowerowymi wędrówkami, bez obowiązku powrotu w to samo miejsce. Informacji o miejscach, w których znajdują się wypożyczalnie rowerów udzieli nam każde biuro turystyczne. Za wynajęcie roweru na jeden dzień  zapłacimy ok. 50-70 DKK. Natomiast chcąc go wynająć na cały tydzień musimy ponieść koszty rzędu 240-400 DKK. Chcąc zwiedzać różne miejsca położone w Danii, w każdej chwili możemy skorzystać z transportu kolejowego. Do pociągów lokalnych można wchodzić z rowerami – musimy jednak wykupić specjalny bilet. Istnieje 11 tras, o łącznej długości 4200 km, na które mogą zdecydować się amatorzy dwóch kółek. Najczęściej obieraną drogą jest tzw. „Trasa Bałtycka”. Szlak o długości 800 kilometrów biegnący nieopodal rozciągających się fiordów i malowniczych zatok, cypli, wysp i półwyspów. Każda z tras oznaczona jest kolorem niebieskim oraz cyfrą od 1 do 12, z pominięciem numeru 11.  Wśród nich możemy wyróżnić:

 • Trasę  nr 1  o długości 550 km przebiegającą z północy na południe Zachodniego Wybrzeża. Ok. 33%  zajmują w niej drogi  żwirowe.
 • Trasę nr 2 o długości 420 km prowadzącą od Hanstholm aż do stolicy – Kopenhagi. Ok. 20% trasy przebiega przez lasy, pola i nieutwardzane nawierzchnie. 
 • Trasę nr 3  o długości 450 km przebiegającą  wzdłuż wału Jutlandzkiego z Viborg do Padborg Ok. jej  22% to trasy o nawierzchni nieutwardzonej.
 • Trasę nr 4  o długości 310 km  przebiegającą od północnej części Jutlandii do części centralnej. Ok. 10% trasy zajmują nawierzchnie nieutwardzone.
 • Trasę nr 5  o długości 650 km przebiegającą  Wschodnim Wybrzeżem. Przez ok. 9% trasy musimy jechać po nieutwardzonej nawierzchni.
 • Trasę nr 6  o długości  325 km z Esbjerg do Kopenhagi.  7% trasy to nieutwardzona nawierzchnia
 • Trasę nr 7 o długości 230 km, idealną dla dzieci, dzięki małemu ruchowi ulicznemu. Tylko 10% tej trasy stanowi nawierzchnia nieutwardzona.
 • Trasę nr 8  o długości 360 km  przebiegającą od Als do Fynshav, skąd można promem dopłynąć do Bojden na Fionii. Tylko 5% trasy to nawierzchnia  nieutwardzona.
 • Trasę nr 9  o długości 250 km  od Helsingor do Rodby. Jej 8% to trasy o nawierzchni nieutwardzonej.
 • Trasę nr 10  o długości 105 km wiodącą dookoła Bornholmu.
 • Trasę oznaczoną czerwoną liczbą 12  o długości  610 km, z początkiem i końcem w mieście Thisted. Również fani wakacji na czterech kółkach znajdą coś dla siebie w duńskich zakątkach. By znaleźć się na trasie Marguerite Route musimy odnaleźć znak z biało-żółtą margerytką na brązowym tle. Wiedzie ona przez 3500 kilometrów i pozwala dotrzeć do prawie wszystkich zakątków tego pięknego kraju. Jadąc przez mniejsze, często prowincjonalne drogi, z powodzeniem możemy skorzystać z licznych  atrakcji turystycznych, zabytków oraz podziwiać fantastyczne widoki.

 Windsurfing

aktywny_wypoczynek3.pngDania jest także rajem dla amatorów sportów wodnych. Ponad 7000 km linia brzegowa, wspaniałe plaże, fiordy, zatoki, a przede wszystkim silny wiatr to wszystko o czym może pomarzyć każdy surfer.  Ów kraj zaprasza nie tylko zawodowców, ale także amatorów, którzy mogą zapisać się do jednej z wielu szkółek windsurfingowych. Każdy, kto chce „zasmakować” tego sportu  może również skorzystać z krótkiego okresu testowego, by później podjąć decyzję co dalej. Najlepszymi miejscami do uprawiania  windsurfingu są znane na całym świecie Kitmoller - na zachodnim wybrzeżu Jutlandii i Vorupor. W każdym biurze turystycznym znajdziemy informacje dotyczące kursów, wypożyczalni sprzętu i miejsc do surfowania. Wypożyczenie sprzętu na jeden dzień to koszt rzędu  300 DKK, na weekend  - 400 DKK , na cały tydzień - 600-1200 DKK.  Wypożyczenie pianki waha się od 120 DKK za dzień lub weekend do 300 DKK za tydzień. Byśmy jednak mogli czerpać z windsurfingu wiele satysfakcji, a zarazem by był to sport bezpieczny musimy przestrzegać pewnych zasad. Otóż zawsze musimy pamiętać o kamizelce ratunkowej i flarze, które będą bardzo pomocne w niebezpiecznych sytuacjach. Pod żadnym pozorem nie wolno nam przeszkadzać innym surferom i żeglarzom, by nie doszło do kolizji. Uprawiając ten sport musimy wybierać miejsca, mało zatłoczone, ale też nie powinniśmy być sami na wodzie, gdyż w przypadku jakiegoś zdarzenia trudniej będzie o pomoc.   

Wędkarstwo              

Amatorzy wędkarstwa również w Danii znajdą coś dla siebie, przede wszystkim za sprawą ukształtowania terenu oraz występowania aktywny_wypoczynek4.pngróżnorodnych gatunków ryb. Jak wiemy Dania to kraj rzek, jezior, stawów i mórz, nie będzie więc żadnego problemu  ze znalezieniem miejsca do wędkowania, by złowić ryby pstrągowe, szczupaki, trocie, okonie, węgorze i flądry. Podróżując po Danii wiosną lub jesienią z powiedzeniem uda nam się złowić w tamtejszych jeziorach sandacza czy szczupaka. Natomiast lato to świetny czas do połowów węgorza. Rzeki obfitują w pstrągi potokowe i lipienie. Mając zwykłe zezwolenie na połów możemy również łowić w duńskich morzach, gdzie natrafimy na dorsze, płastugi, makrele, węgorze czy tuńczyki. By móc jednak korzystać z uroków duńskiego wędkarstwa musimy wykupić, podobnie jak w Polsce kartę wędkarką. Można to uczynić w sklepach wędkarskich, biurach turystycznych czy urzędach pocztowych. Zezwolenie jednodniowe to koszt 30 DKK, za tydzień zapłacimy 90 DKK lub 125 DKK jeżeli chcemy mieć pozwolenie na łowienie przez cały rok. Osoby do 18 lat i po 65 roku życia zwolnione są z wymogu posiadania uprawnienia wędkarskiego. Wyprawa łodzią, która trwa najczęściej od 4 do 15 godzin to koszt rzędu 300 DKK. Informacje o terminach takich wypraw, odpowiednich miejscach do łowienia oraz adresy sklepów wędkarskich znajdziemy w lokalnych biurach turystycznych.

aktywny_wypoczynek5.pngDania prócz wspaniałych ras rowerowych i samochodowych, miejsc do windsurfingu i wędkowania ma również wiele pól golfowych. Jest ich ponad 130! Golf stał się w tym kraju tak popularny, jak futbol czy piłka ręczna. W duńskich okolicach każdy znajdzie coś dla siebie , bowiem są  tu 9-dołkowe pola idealne dla rozpoczynających naukę oraz  światowej sławy pola należące do najtrudniejszych w Europie, położone wśród nadmorskiej fauny, na  zacisznych „parkowych” terenach czy innych malowniczych miejscach. Aby wziąć udział w turnieju golfowym wcale nie trzeba być światowej klasy graczem. Każdy może spróbować swoich sił. Opłaty za korzystanie z pól w dni powszednie wahają się od ok. 190 do 260 DKK, natomiast w weekendy od ok. 230 do 380 DKK. Posiadając legitymację członkowską możemy  uzyskać wstęp do klubu golfowego. Sezon trwa od marca do października, a nawet dłużej, jeśli zima jest łagodna. Wybierając się do Danii można też wykupić pakiet hotelowy, zawierający zakwaterowanie, wyżywienie oraz opłaty za pobliskie pola golfowe. Większość klubów oferuje także jednogodzinne lekcje lub całe kursy dla początkujących podczas których, pod okiem wytrawnych instruktorów można „połknąć” golfowego bakcyla. Poniżej przedstawiam ranking 15 najlepszych pól golfowych:

 1. Holstebro Golf Club - 5600 m, łącznie 26 dołków
 2. Simon's Golf Club - 5790 m, to tutaj odbywa się turniej Danish Open
 3. Rungsted Golf Club - 5750 m, znane z występów Tigera Woodsa
 4. Esbjerg Golf Club - 5730 m, odbywają się tutaj mistrzostwa Europy
 5. Sct. Knuds Golf Club - 5810 m, położone na Fionii niedaleko mostu Storebaelt
 6. Hjarbaek Fjord Golf Club - 5750 m, położone na południe od Limfjorden
 7. Silkeborg Golf Club - 5860 m, usytuowane w samym centrum Jutlandii
 8. Skjoldenaesholm Golf Club - 5980 m, znajduje się w centrum Zelandii
 9. Vejle Golf Club - 5700 m, jedno z najtrudniejszych w całej Danii
 10. Aalborg Golf Club - 5760 m, położone w Limfjorden
 11. Falster Golf Club - 5950 m, położone z dala od dużych miast dlatego jest bardzo spokojne
 12. Fureso Golf Club - 5710 m, położone na północ od Kopenhagi
 13. Helsingor Golf Club - 5610 m, średniej wielkości pole znajdujące się w Zelandii Północnej
 14. Kobenhavns Golf Club - 5760 m, najstarsze pole całej Skandynawii
 15. Royal Oak Golf Club - 6090 m, nowe pole wybudowane w Jutlandii Południowej.

Pola  namiotowe w Danii

Dania to również kraj campingów i pól namiotowych. Będąc w podróży bez problemu znajdziemy tutaj niedrogie miejsca do spania. Specjalnie z myślą o turystach przygotowano bowiem ponad 750 pól namiotowych. Jednym z polecanych campingów, położonym w Środkowej Jutlandii jest Randboldal Camping, położony w malowniczej, lesistej dolinie, nad rzeką. Ważnym faktem jest, iż właśnie tutaj bez problemu porozumiemy się w języku polskim! W Randboldal Camping możemy rozbić własny namiot, przyjechać camperem lub wynająć jeden z drewnianych domków, bądź apartament. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej http://www.randboldalcamping.pl.

Katarzyna Mackiewicz

Komentarze

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
continuously i used to read smaller articles that as well clear their motive, and that is <br> <br> also happening with this article which I am reading at this place.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Also visit my web-site <a href="http://tinyurl.com/y4jstdkw">minecraft free download</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.<br> <br> I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.<br> <br> I'll definitely comeback.<br> <br> <br> <br> Here is my blog post - g - http://t.co/9L8lwWgK5r

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
My brother suggested I would possibly like this web site.<br> <br> He used to be totally right. This put up actually playstation 4 best games ever made 2019 - http://t.co/5WPfHdYHuC my <br> <br> day. You can not imagine simply how a lot time I had spent for this information! Thank you!

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Just wish to say your article is as astonishing. The clearness <br> <br> for your publish is simply excellent and i can assume you are a <br> <br> professional on this subject. Well along with your permission let me to grab your feed to keep <br> <br> updated with coming near near post. Thanks one million and please carry <br> <br> on the enjoyable work.<br> <br> <br> <br> Look into my website - quest bars cheap coupon twitter - http://tinyurl.com/vaxvxth

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.<br> <br> <br> <br> I will make sure to bookmark it and come back to read more of <br> <br> your useful information. Thanks for the post. I'll definitely comeback.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Visit my page - g - http://t.co/9L8lwWgK5r

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up!<br> <br> I'll go ahead and bookmark your site to come back in the future.<br> <br> Many thanks<br> <br> <br> <br> Also visit my website; <a href="http://tinyurl.com/yyujzb8z">gamefly free trial</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hi, always i used to check website posts here in the early hours in the break of day, because i enjoy to gain knowledge of more and more.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Feel free to surf to my web site ... quest bars cheap - http://tinyurl.com/yy24xauq

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found <br> <br> any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.<br> <br> Personally, if all web owners and bloggers <br> <br> made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Look into my blog - quest bars cheap - http://tinyurl.com/y374y7sn

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hello would you mind letting me know which web host you're using?<br> <br> I've loaded your blog in 3 completely different browsers and <br> <br> I must say this blog loads a lot quicker then most.<br> <br> <br> <br> Can you recommend a good internet hosting provider at a reasonable price?<br> <br> Kudos, I appreciate it!<br> <br> <br> <br> Visit my page <a href="http://tinyurl.com/y3c8rlr7">gamefly free trial</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
First off I would like to say awesome blog! I had a quick question in which I'd like to ask if <br> <br> you don't mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts prior to writing.<br> <br> I've had trouble clearing my mind in getting my thoughts out.<br> <br> I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes <br> <br> are generally lost just trying to figure out how to begin. Any <br> <br> suggestions or hints? Appreciate it!<br> <br> <br> <br> Also visit my blog ... <a href="http://owl.li/rnTM30oX5ef">quest bars cheap</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Asking questions are genuinely good thing <br> <br> if you are not understanding anything entirely, however this post presents fastidious understanding <br> <br> yet.<br> <br> <br> <br> my website :: plenty of fish dating site - http://binged.it/2Gfg2C3

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hey there would you mind letting me know which hosting company you're <br> <br> using? I've loaded your blog in 3 different internet browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.<br> <br> <br> <br> Can you recommend a good hosting provider at a honest price?<br> <br> Thanks a lot, I appreciate it!<br> <br> <br> <br> my page sling tv (<a href="http://tinyurl.com/sling-tv-65153">tinyurl.com</a>)

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
What's up, I wish for to subscribe for this weblog to get newest updates, therefore where can i do it please help out.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Also visit my web blog ... quest bars cheap - http://tinyurl.com/u9f73f7

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
My brother suggested I would possibly like this web site.<br> <br> <br> <br> He used to be totally right. This put up actually playstation 4 best games ever made 2019 - http://t.co/5WPfHdYHuC my day.<br> <br> <br> <br> You can not imagine simply how a lot time <br> <br> I had spent for this information! Thank you!

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Good article. I will be facing some plenty of fish dating site,<br> <br> <a href="http://tinyurl.com/y3ab5not">http://tinyurl.com/y3ab5not</a>, these issues <br> <br> as well..

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hey there! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok.<br> <br> I'm definitely enjoying your blog and look forward to <br> <br> new updates.<br> <br> <br> <br> Also visit my web page ... minecraft games - http://tinyurl.com/y4ey8w9y

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Thanks for finally writing about > Dodaj komentarz | e-magnes.pl : hobby < Loved it!<br> <br> <br> <br> My site <a href="http://j.mp/2MqJTtL">quest <br> <br> bars cheap</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hi, always i used to check website posts here in the <br> <br> early hours in the break of day, because i enjoy to gain knowledge of more and <br> <br> more.<br> <br> <br> <br> Feel free to visit my website: quest bars cheap - http://tinyurl.com/yy24xauq

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I have been surfing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours.<br> <br> It is pretty worth enough for me. Personally,<br> <br> if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be much <br> <br> more useful than ever before.<br> <br> <br> <br> Here is my site: quest bars cheap - http://tinyurl.com/y374y7sn

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Hello there, just became alert to your blog through Google, and found <br> <br> that it is really informative. I'm gonna watch out <br> <br> for brussels. I will be grateful if you continue this <br> <br> in future. A lot of people will be benefited from your writing.<br> <br> Cheers!<br> <br> <br> <br> Have a look at my homepage :: <a href="http://www.tentsanddecor.co.ke/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=52108-quest-bars-cheap">quest bars cheap</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Asking questions are genuinely good thing if you are not understanding anything entirely, however this post presents fastidious understanding yet.<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> Here is my site plenty of fish dating site - http://binged.it/2Gfg2C3

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
I am extremely inspired with your writing skills and also with the format for your weblog.<br> <br> Is this a paid subject or did you modify it yourself?<br> <br> <br> <br> Anyway keep up the nice quality writing, it's uncommon to look a great blog like <br> <br> this one nowadays..<br> <br> <br> <br> Review my page; <a href="https://images.google.co.uk/url?q=https://gforg.wordpress.com/">his g</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
What's up, I wish for to subscribe for this weblog to get newest updates, therefore where can i do it please help out.<br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> <br> Here is my blog ... quest bars cheap - http://tinyurl.com/u9f73f7

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
Just wish to say your article is as astonishing. The clearness for your publish is simply excellent and i can assume <br> <br> you are a professional on this subject. Well along with your permission let me to grab your feed to <br> <br> keep updated with coming near near post. Thanks one million and please carry on the enjoyable work.<br> <br> <br> <br> <br> <br> Here is my web-site quest bars cheap coupon twitter <br> <br> - http://tinyurl.com/vaxvxth

Wysłane przez PhillipGlogs (niezweryfikowany) w
Nicely put, Cheers. <a href="https://viagrapython.com/">viagra for women</a>

Wysłane przez PhillipGlogs (niezweryfikowany) w
Nicely put. Regards! <a href="https://cbd-oil-trust.com/">is cbd oil legal in ohio</a>

Wysłane przez Richardpieby (niezweryfikowany) w
Fantastic data. Thank you. <a href="https://viagradocker.com/">low cost viagra</a>

Wysłane przez TyroneRaf (niezweryfikowany) w
Point well taken!. <a href="https://canadianpharmaceuticalsonlinerx.com/">northwestpharmacy</a>

Wysłane przez PhillipGlogs (niezweryfikowany) w
Thanks a lot. Awesome stuff! <a href="https://viagradjango.com/">viagra pills</a>

Wysłane przez Richardpieby (niezweryfikowany) w
Thank you. I appreciate it! <a href="https://viagrapython.com/">viagra without a doctor prescription</a>

Wysłane przez TyroneRaf (niezweryfikowany) w
You said it adequately.! <a href="https://cbdhempoiltrust.com/">what is cbd oil benefits</a>

Wysłane przez Clarktip (niezweryfikowany) w
Thank you. I like this. <a href=https://safeonlinecanadian.com/>canada pharmaceuticals online</a> <a href=https://canadianonlinepharmacytrust.com/>canadian online pharmacy</a> <a href=https://trustedwebpharmacy.com/>canadian drugs</a>

Wysłane przez IsmaelUnjup (niezweryfikowany) w
Seriously loads of very good material. <a href="https://weightlosswellbutrin.com/">bupropion hydrochloride</a> <a href="https://alisinoprilus.com/">lisinopril 10 mg</a> <a href="https://discount-allopurinol.com/">allopurinol 300 mg</a> <a href="https://prednisoloneeyedrops.com/">prednisolone tablets</a>

Wysłane przez Keithsuink (niezweryfikowany) w
Many thanks, Plenty of tips. <a href="https://trustedwebpharmacy.com/">canada pharmacies online</a> <a href="https://comprarbaclofensinreceta.com/">Mixing Tramadol And Baclofen</a> <a href="https://cheap-retin-a-micro.com/">tretinoin gel</a> <a href="https://celexa-today.com/">Kratom A Little Citalopram Better High</a>

Wysłane przez PhillipGlogs (niezweryfikowany) w
Wow loads of very good tips. <a href="https://canadianpharmacyntv.com/">canadapharmacyonline</a>

Wysłane przez Anonim (niezweryfikowany) w
hello!,I like your writing so a lot! proportion we keep in touch <br> <br> extra approximately your post on AOL? I require an expert in this area to resolve <br> <br> my problem. May be cbd oil that works 2020 - https://www.health.harvard.edu/blog/cannabidiol-cbd-what-we-know-and-what-we-dont-2018082414476 's <br> <br> you! Taking a look ahead to see you.

Wysłane przez Larryelato (niezweryfikowany) w
You actually explained this superbly! <a href="https://ciaonlinebuyntx.com/">Cialis Fonctionne Pas</a>

Wysłane przez LouiscowlY (niezweryfikowany) w
Regards. Lots of content. <a href=https://safeonlinecanadian.com/>canadian pharmacy online</a>

Wysłane przez ErnestTok (niezweryfikowany) w
Thank you, Valuable stuff! <a href="https://tabse-augmentin.com/">augmentin 625</a>

Wysłane przez Richardpieby (niezweryfikowany) w
Kudos. An abundance of tips! <a href="https://buymodafinilntx.com/">modafinil for sale</a>

Wysłane przez TyroneRaf (niezweryfikowany) w
Nicely spoken without a doubt! ! <a href="https://canadianpharmaciescubarx.com/">canada pharmacy</a>

Wysłane przez Clarktip (niezweryfikowany) w
Nicely put. Thanks. <a href=https://canadianpharmacycom.com/>canadian pharmacies-24h</a> <a href=https://ciaonlinebuyntx.com/>Canadian Cialis Drugs</a> <a href=https://trustedwebpharmacy.com/>canadian pharcharmy online fda approved</a> <a href=https://canadianpharmaciescubarx.com/>north west pharmacy canada</a> <a href=https://canadianpharmacyntv.com/>canadian pharmacy viagra brand</a> <a href=https://viaonlinebuymsn.com/>sildenafil without a doctor’s prescription</a> <a href=https://canadianonlinepharmacytrust.com/>no 1 canadian pharcharmy online</a>

Wysłane przez PhillipGlogs (niezweryfikowany) w
Thanks, I value this. <a href="https://cbd-oil-trust.com/">canada hemp oil pet joint</a>

Wysłane przez IsmaelUnjup (niezweryfikowany) w
You made your point! <a href="https://buybactrim-norx.com/">Bactrim Ds Package Insert</a> <a href="https://augmentin4u.com/">Augmentin Side Effects Yeast Infection</a> <a href="https://drug-prednisone.com/">prednisone 5 mg</a> <a href="https://canadianpharmacyntv.com/">canada prescriptions drugs</a> <a href="https://ciaonlinebuymsn.com/">canadian pharmacies that ship to us</a>

Wysłane przez LouiscowlY (niezweryfikowany) w
Regards! Helpful information! <a href=https://canadianpharmacycom.com/>canada drugs online</a>

Wysłane przez Larryelato (niezweryfikowany) w
Fantastic stuff. Kudos. <a href="https://f5tadalafil.com/">tadalafil 20 mg</a>

Wysłane przez Keithsuink (niezweryfikowany) w
You actually stated it superbly. <a href="https://f5tadalafil.com/">tadalafil generic cialis</a> <a href="https://canadianpharmaciescubarx.com/">northwest pharmacy/com</a>

Wysłane przez ErnestTok (niezweryfikowany) w
Wonderful postings, Cheers! <a href="https://larapropecia.com/">Propecia Australia Buy</a>

Wysłane przez Richardpieby (niezweryfikowany) w
You reported it terrifically! <a href="https://cbdhempoiltrust.com/">hemp oil benefits</a>

Strony

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.