Aktywny wypoczynek w Danii

Trasy rowerowe  w Danii

Każdy, kto jest fanem aktywnego wypoczynku na pewno nie będzie żałował spędzając swoje wymarzone wakacje w Danii. Dlaczego? Kraj ten jest wprost stworzony dla amatorów sportu i wędrówek pośród dzikiej przyrody. Kusi swoimi pagórkami, dolinami i lasami, a także tajemniczymi jeziorami, bagnami i wrzosowiskami, będącymi polodowcowymi pozostałościami. Tutaj każdy – amator turystyki pieszej, dwóch czy czterech kółek znajdzie coś dla siebie. Dania z pewnością może być nazywana rajem dla miłośników jazdy na rowerze. Duńskie trasy rowerowe rozciągające się na ponad 10 000 kilometrów są różnorodne i jedne z najlepszych  w Europie.

 aktywny_wypoczynek2.pngMożna je bez trudu znaleźć w każdym  przewodniku turystycznym, co pozwala na zaplanowanie każdej wycieczki. Planując wyjazd do Danii wcale nie trzeba zabierać ze sobą własnych rowerów. Z powodzeniem można je wypożyczyć na miejscu. Doskonałą sprawą jest również fakt, iż wypożyczając rower w jednym punkcie wcale nie musimy go w tym samym zwracać. Możemy to zrobić w każdej najbliższej nam wypożyczalni, co pozwala cieszyć się rowerowymi wędrówkami, bez obowiązku powrotu w to samo miejsce. Informacji o miejscach, w których znajdują się wypożyczalnie rowerów udzieli nam każde biuro turystyczne. Za wynajęcie roweru na jeden dzień  zapłacimy ok. 50-70 DKK. Natomiast chcąc go wynająć na cały tydzień musimy ponieść koszty rzędu 240-400 DKK. Chcąc zwiedzać różne miejsca położone w Danii, w każdej chwili możemy skorzystać z transportu kolejowego. Do pociągów lokalnych można wchodzić z rowerami – musimy jednak wykupić specjalny bilet. Istnieje 11 tras, o łącznej długości 4200 km, na które mogą zdecydować się amatorzy dwóch kółek. Najczęściej obieraną drogą jest tzw. „Trasa Bałtycka”. Szlak o długości 800 kilometrów biegnący nieopodal rozciągających się fiordów i malowniczych zatok, cypli, wysp i półwyspów. Każda z tras oznaczona jest kolorem niebieskim oraz cyfrą od 1 do 12, z pominięciem numeru 11.  Wśród nich możemy wyróżnić:

 • Trasę  nr 1  o długości 550 km przebiegającą z północy na południe Zachodniego Wybrzeża. Ok. 33%  zajmują w niej drogi  żwirowe.
 • Trasę nr 2 o długości 420 km prowadzącą od Hanstholm aż do stolicy – Kopenhagi. Ok. 20% trasy przebiega przez lasy, pola i nieutwardzane nawierzchnie. 
 • Trasę nr 3  o długości 450 km przebiegającą  wzdłuż wału Jutlandzkiego z Viborg do Padborg Ok. jej  22% to trasy o nawierzchni nieutwardzonej.
 • Trasę nr 4  o długości 310 km  przebiegającą od północnej części Jutlandii do części centralnej. Ok. 10% trasy zajmują nawierzchnie nieutwardzone.
 • Trasę nr 5  o długości 650 km przebiegającą  Wschodnim Wybrzeżem. Przez ok. 9% trasy musimy jechać po nieutwardzonej nawierzchni.
 • Trasę nr 6  o długości  325 km z Esbjerg do Kopenhagi.  7% trasy to nieutwardzona nawierzchnia
 • Trasę nr 7 o długości 230 km, idealną dla dzieci, dzięki małemu ruchowi ulicznemu. Tylko 10% tej trasy stanowi nawierzchnia nieutwardzona.
 • Trasę nr 8  o długości 360 km  przebiegającą od Als do Fynshav, skąd można promem dopłynąć do Bojden na Fionii. Tylko 5% trasy to nawierzchnia  nieutwardzona.
 • Trasę nr 9  o długości 250 km  od Helsingor do Rodby. Jej 8% to trasy o nawierzchni nieutwardzonej.
 • Trasę nr 10  o długości 105 km wiodącą dookoła Bornholmu.
 • Trasę oznaczoną czerwoną liczbą 12  o długości  610 km, z początkiem i końcem w mieście Thisted. Również fani wakacji na czterech kółkach znajdą coś dla siebie w duńskich zakątkach. By znaleźć się na trasie Marguerite Route musimy odnaleźć znak z biało-żółtą margerytką na brązowym tle. Wiedzie ona przez 3500 kilometrów i pozwala dotrzeć do prawie wszystkich zakątków tego pięknego kraju. Jadąc przez mniejsze, często prowincjonalne drogi, z powodzeniem możemy skorzystać z licznych  atrakcji turystycznych, zabytków oraz podziwiać fantastyczne widoki.

 Windsurfing

aktywny_wypoczynek3.pngDania jest także rajem dla amatorów sportów wodnych. Ponad 7000 km linia brzegowa, wspaniałe plaże, fiordy, zatoki, a przede wszystkim silny wiatr to wszystko o czym może pomarzyć każdy surfer.  Ów kraj zaprasza nie tylko zawodowców, ale także amatorów, którzy mogą zapisać się do jednej z wielu szkółek windsurfingowych. Każdy, kto chce „zasmakować” tego sportu  może również skorzystać z krótkiego okresu testowego, by później podjąć decyzję co dalej. Najlepszymi miejscami do uprawiania  windsurfingu są znane na całym świecie Kitmoller - na zachodnim wybrzeżu Jutlandii i Vorupor. W każdym biurze turystycznym znajdziemy informacje dotyczące kursów, wypożyczalni sprzętu i miejsc do surfowania. Wypożyczenie sprzętu na jeden dzień to koszt rzędu  300 DKK, na weekend  - 400 DKK , na cały tydzień - 600-1200 DKK.  Wypożyczenie pianki waha się od 120 DKK za dzień lub weekend do 300 DKK za tydzień. Byśmy jednak mogli czerpać z windsurfingu wiele satysfakcji, a zarazem by był to sport bezpieczny musimy przestrzegać pewnych zasad. Otóż zawsze musimy pamiętać o kamizelce ratunkowej i flarze, które będą bardzo pomocne w niebezpiecznych sytuacjach. Pod żadnym pozorem nie wolno nam przeszkadzać innym surferom i żeglarzom, by nie doszło do kolizji. Uprawiając ten sport musimy wybierać miejsca, mało zatłoczone, ale też nie powinniśmy być sami na wodzie, gdyż w przypadku jakiegoś zdarzenia trudniej będzie o pomoc.   

Wędkarstwo              

Amatorzy wędkarstwa również w Danii znajdą coś dla siebie, przede wszystkim za sprawą ukształtowania terenu oraz występowania aktywny_wypoczynek4.pngróżnorodnych gatunków ryb. Jak wiemy Dania to kraj rzek, jezior, stawów i mórz, nie będzie więc żadnego problemu  ze znalezieniem miejsca do wędkowania, by złowić ryby pstrągowe, szczupaki, trocie, okonie, węgorze i flądry. Podróżując po Danii wiosną lub jesienią z powiedzeniem uda nam się złowić w tamtejszych jeziorach sandacza czy szczupaka. Natomiast lato to świetny czas do połowów węgorza. Rzeki obfitują w pstrągi potokowe i lipienie. Mając zwykłe zezwolenie na połów możemy również łowić w duńskich morzach, gdzie natrafimy na dorsze, płastugi, makrele, węgorze czy tuńczyki. By móc jednak korzystać z uroków duńskiego wędkarstwa musimy wykupić, podobnie jak w Polsce kartę wędkarką. Można to uczynić w sklepach wędkarskich, biurach turystycznych czy urzędach pocztowych. Zezwolenie jednodniowe to koszt 30 DKK, za tydzień zapłacimy 90 DKK lub 125 DKK jeżeli chcemy mieć pozwolenie na łowienie przez cały rok. Osoby do 18 lat i po 65 roku życia zwolnione są z wymogu posiadania uprawnienia wędkarskiego. Wyprawa łodzią, która trwa najczęściej od 4 do 15 godzin to koszt rzędu 300 DKK. Informacje o terminach takich wypraw, odpowiednich miejscach do łowienia oraz adresy sklepów wędkarskich znajdziemy w lokalnych biurach turystycznych.

aktywny_wypoczynek5.pngDania prócz wspaniałych ras rowerowych i samochodowych, miejsc do windsurfingu i wędkowania ma również wiele pól golfowych. Jest ich ponad 130! Golf stał się w tym kraju tak popularny, jak futbol czy piłka ręczna. W duńskich okolicach każdy znajdzie coś dla siebie , bowiem są  tu 9-dołkowe pola idealne dla rozpoczynających naukę oraz  światowej sławy pola należące do najtrudniejszych w Europie, położone wśród nadmorskiej fauny, na  zacisznych „parkowych” terenach czy innych malowniczych miejscach. Aby wziąć udział w turnieju golfowym wcale nie trzeba być światowej klasy graczem. Każdy może spróbować swoich sił. Opłaty za korzystanie z pól w dni powszednie wahają się od ok. 190 do 260 DKK, natomiast w weekendy od ok. 230 do 380 DKK. Posiadając legitymację członkowską możemy  uzyskać wstęp do klubu golfowego. Sezon trwa od marca do października, a nawet dłużej, jeśli zima jest łagodna. Wybierając się do Danii można też wykupić pakiet hotelowy, zawierający zakwaterowanie, wyżywienie oraz opłaty za pobliskie pola golfowe. Większość klubów oferuje także jednogodzinne lekcje lub całe kursy dla początkujących podczas których, pod okiem wytrawnych instruktorów można „połknąć” golfowego bakcyla. Poniżej przedstawiam ranking 15 najlepszych pól golfowych:

 1. Holstebro Golf Club - 5600 m, łącznie 26 dołków
 2. Simon's Golf Club - 5790 m, to tutaj odbywa się turniej Danish Open
 3. Rungsted Golf Club - 5750 m, znane z występów Tigera Woodsa
 4. Esbjerg Golf Club - 5730 m, odbywają się tutaj mistrzostwa Europy
 5. Sct. Knuds Golf Club - 5810 m, położone na Fionii niedaleko mostu Storebaelt
 6. Hjarbaek Fjord Golf Club - 5750 m, położone na południe od Limfjorden
 7. Silkeborg Golf Club - 5860 m, usytuowane w samym centrum Jutlandii
 8. Skjoldenaesholm Golf Club - 5980 m, znajduje się w centrum Zelandii
 9. Vejle Golf Club - 5700 m, jedno z najtrudniejszych w całej Danii
 10. Aalborg Golf Club - 5760 m, położone w Limfjorden
 11. Falster Golf Club - 5950 m, położone z dala od dużych miast dlatego jest bardzo spokojne
 12. Fureso Golf Club - 5710 m, położone na północ od Kopenhagi
 13. Helsingor Golf Club - 5610 m, średniej wielkości pole znajdujące się w Zelandii Północnej
 14. Kobenhavns Golf Club - 5760 m, najstarsze pole całej Skandynawii
 15. Royal Oak Golf Club - 6090 m, nowe pole wybudowane w Jutlandii Południowej.

Pola  namiotowe w Danii

Dania to również kraj campingów i pól namiotowych. Będąc w podróży bez problemu znajdziemy tutaj niedrogie miejsca do spania. Specjalnie z myślą o turystach przygotowano bowiem ponad 750 pól namiotowych. Jednym z polecanych campingów, położonym w Środkowej Jutlandii jest Randboldal Camping, położony w malowniczej, lesistej dolinie, nad rzeką. Ważnym faktem jest, iż właśnie tutaj bez problemu porozumiemy się w języku polskim! W Randboldal Camping możemy rozbić własny namiot, przyjechać camperem lub wynająć jeden z drewnianych domków, bądź apartament. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej http://www.randboldalcamping.pl.

Katarzyna Mackiewicz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
16 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.