Najlepszy czas na wizytę w Apuli we Włoszech

Apulia leży w umiarkowanym klimacie śródziemnomorskim z łagodnymi zimami i gorącym latem. Ponadto ponad 300 słonecznych dni w roku przyciąga tutaj turystów o każdej porze.

 

​​

 

Apulia, znajdująca się na południu Włoch, otoczona Morzem Jońskim i Adriatyckim, stała się jednym z najpopularniejszych miejsc we Włoszech odwiedzanych przez turystów. Zachwyca swoimi starożytnymi miasteczkami szczycącymi się długą historią, ekstrawaganckimi kościołami, dziwnymi domkami truli ze stożkowym dachem, bajecznymi hotelami, które powstały z przekształcenia tradycyjnych dworów z fortyfikacjami oraz sporo barokowego przepychu. Apulia ma także umiarkowany klimat śródziemnomorski z łagodnymi zimami i gorącym latem. Ponadto ponad 300 słonecznych dni w roku przyciąga tutaj turystów o każdej porze.

 

Wiosna

Wiosna w Apuli rozpoczyna się dosyć wcześnie i jest raczej ciepła i słoneczna, a temperatury przekraczają 20 stopni Celcjusza już w kwietniu i regularnie rosną w maju. Dodatkowym plusem jest to, że w tym czasie nie ma tłumów turystów, dzięki czemu przyjemnie zwiedza się takie miasta jak: Lecce, Galipoli, Alberobello oraz Bari, ulubione miejsca turystów.

 

Lato

Lato trwa w Apuli od końca maja, kiedy jest już naprawdę ciepło i kiedy dojrzewają owoce takie jak truskawki i brzoskwinie, do końca września. W lipcu i sierpniu, urlopujący Włosi chętnie wybierają Apulię jako miejsce na wypoczynek i mimo, że jest wówczas najbardziej tłoczno w regionie, odbywa się tutaj wiele festiwali smaku, koncertów i wiele innych wydarzeń muzycznych. Można się wtedy nawet nauczyć lokalnego tańca tarantella lub pizzica w czasie jednego z muzycznych i tanecznych festiwali, które mają miejsce w murach historycznych miasteczek i nadbrzeżnych wiosek.

Sierpień jest zwykle najgorętszym miesiącem w roku, z temperaturami dochodzącymi do 31stopni. Wody Adriatyku nagrzewają się do przyjemnej temperatury ok. 20 stopni i są idealne dla fanów morskim kąpieli.

​​

Jesień

Cichym okresem jest czas pomiędzy październikiem a kwietniem. Co prawda zbyt chłodno wtedy na kąpiel w morzu, poza tym występują wtedy opady deszczu i jest trochę wilgotno, dlatego to idealny czas na spędzanie czasu przy kominku w przytulnych kawiarniach.

Ceny w hotele są znacznie niższe, czasem nawet o 2/3 wakacyjnej ceny, co oznacza, że można przeznaczyć więcej na jedzenie w restauracjach. A dobrze się składa, ponieważ jesień to czas zbiorów i wówczas kuchnia w Apulii jest najlepsza. W tym czasie także sklepy obniżają ceny swoich produktów, nie ma tylu gości w restauracjach, a produkty są dorodne i świeże.

 

Zima

Zimowe miesiące mogą być nieco deszczowe, ale generalnie zima jest łagodna, a średnie temperatury sięgają 12-15 stopni. Jeśli komuś nie odpowiada chłód, lepiej nie wybierać się tam w lutym, wtedy temperatura spada do 7 stopni. Jednak, w tym samym czasie odbywa się tutaj najstarszy i najbardziej kolorowy festiwal, Carnevale di Putignano. Szkoda byłoby to przegapić.

Zimową porą krajobraz wciąż zachwyca swym pięknem, a życie koncentruje się bardziej w centrum miasteczek i w górach, z dala od plaż. To idealne tereny na piesze wędrówki górskie, jazdę konną i jazdę na rowerze.

​​

Autor: 
Sharron Livingston/Tłum: Agata Brzezińska
Źródło: 
th

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.