Goran Šafarek „Chorwacki Indiana Jones” odwiedzi pięćdziesiąt najciekawszych rzek na świecie

— To wieloletni projekt, który będzie się odbywał etapami. Na początku wyruszę nad rzeki azjatyckie od lodowców Himalajów po delty Indii

Biolog i publicysta Goran Šafarek, zwany przez niektórych „chorwackim Indiana Jonesem”, uruchomił na Facebooku swój nowy projekt „Rzeki świata”, w ramach którego będzie podróżował, pływał, nurkował i przepływał niektóre z najciekawszych rzek świata.

–Ten projekt jest właściwie kontynuacją projektu „Rzeki Chorwacji”, który rozpocząłem w 2008 r. w celu promowania i ochrony chorwackich rzek. W ramach projektu wydałem monografię i serię krótkich filmów, a kulminacją jest film, który wkrótce zostanie wyświetlony na kanale HRT – powiedział nam Goran Šafarek (42).

Uczestniczył do tej pory w licznych wyprawach, w tym na Madagaskar (2001, 2004 i 2007), Kostarykę (2003), Wenezuelę (2005), Południową Afrykę (2008), Ekwador (2009) .) i Sri Lankę (2010), na których uświadomił sobie jak ważne i piękne są rzeki, takich jak chociażby cudowna Amazonka i jej liczne dopływy.

–Mam trochę materiału na temat Amazonki, ale jest to złożona rzeka i istnieje wiele innych jej dopływów, o których nic nie wiemy, ani jakie zwierzęta w nich żyją, ani jakie plemiona są powiązane z tymi rzekami – powiedział Šafarek.

Zwraca uwagę, że rzeki należą do natury i różnorodności biologicznej. Z całej historii zmian klimatu rozpatrywane jest wiele kwestii, a rzeki, jako wyjątkowa część globalnego cyklu hydrologicznego, są bardzo ważne. Szczególnie ważne jest, aby w ostatnim czasie zmienił się obraz zarządzania rzekami w krajach rozwiniętych, zwłaszcza w zakresie zrównoważonej ochrony przeciwpowodziowej. Wiele rzek jest rewitalizowanych, a nasypy oddalają się od rzeki. Mój projekt nie jest turystyczny, ale spróbuje odwiedzić niektóre z najbardziej dzikich miejsc na świecie. To są prawdziwe wyprawy - powiedział Šafarek.

Projekt „Rzeki świata” ma charakter wieloletni i będzie realizowany etapami, tzn. będzie składał się z kilku osobnych wypraw. Moim głównym celem jest nakręcenie serialu filmowego skierowanego do międzynarodowej publiczności, a następnie napisanie książki.

Šafarek dokonał wyboru około pięćdziesięciu najciekawszych rzek, od znanych takich jak Amazonka i Nil do tych mniej znanych.

–W swoich wyprawach skupię się na najbardziej interesujących i reprezentatywnych częściach. To będą prawdziwe wyprawy. Jednym z moich największych wyzwań będzie rzeka Okawango w Afryce Południowej. Jest czwartą najdłuższą rzeką w Afryce Południowej o przepływie ponad 1600 kilometrów, przepływającym przez Namibię i Botswanę. Ale na półkuli północnej jest też wiele innych ciekawych rzek, szczególnie na Islandii, Alasce i Syberii – powiedział Šafarek.

Autor: 
Michał Kuszczyński
Źródło: 
Jutarnji.hr

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
12 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.