Ciekawostki i anegdoty na temat Włoch – część I

Włochy i Włosi

1. Nazwa „Italia” pochodzi od greckiego słowa italos, oznaczającego cielca. Początkowo, około VIII w.p.n.e., greccy koloniści mianem tym określali jedynie region Kalabria. Jednak z czasem, za panowania cesarza Augusta, zaczęto ją stosować na określenie całego Półwyspu Apenińskiego.

2. Włochy zajmują piąte miejsce wśród najchętniej odwiedzanych krajów świata. Co roku do Italii przyjeżdża około 46 mln. turystów.

3. We Włoszech istnieje 15 uznanych przez państwo języków mniejszościowych, w tym języki rodzime, takie jak sardyński, friulijski oraz języki krajów i regionów sąsiadujących, do których można zaliczyć  kataloński, oksytański, francuski, słoweński, chorwacki, albański i grecki.
4. Włochy są jednym z krajów o najniższym przyroście naturalnym na świecie.
5. W 2007 roku UNICEF, w raporcie o dobrostanie dzieci w państwach rozwiniętych uznał, że w Italii jest najlepsza sytuacja pod względem relacji rodzinnych i równościowych.
6. Na terytorium Włoch znajdują się dwa najmniejsze państwa Europy: enklawy San Marino i Watykan.
7.  W Europie istnieją trzy aktywne wulkany: Etna, Stromboli oraz Wezuwiusz i wszystkie one znajdują się na południu Włoch. Etna jest również najbardziej aktywnym wulkanem na świecie. Jest niemal w ciągłej aktywności od 3.500 lat, a od 1999 r. codziennie, nieprzerwanie wyrzuca z siebie lawę.
8. Italia zjednoczyła się dopiero w 1870 r. Włosi zachowali bardzo silne przywiązanie do swoich rodzinnych regionów oraz prowincji i czasami trudno im identyfikować się z ideą narodu włoskiego.

 

Historia, dziedzictwo i zabytki

1. Włochy były kolebką kultury etruskiej, a potem rzymskiej oraz stanowiły centrum pierwszego i największego w historii imperium obejmującego tereny Europy i Afryki Północnej.
2. Miasto Syrakuzy, położone na Sycylii, było kiedyś największym greckim miastem antycznego świata.
3. Rzymskie Koloseum jest największym antycznym budynkiem o przeznaczeniu rozrywkowym. Na drugim i trzecim miejscu wśród największych rzymskich amfiteatrów, które zachowały się na włoskim terytorium, są odpowiednio amfiteatr w Capui i amfiteatr w Weronie.
4. Rzymskie katakumby tworzą kompleks ciągnący się przez 13 km. i składający się z 40.000 grobów. Znajdują się one na głębokości od 7 do 19 metrów pod powierzchnią ziemi i zajmują obszar 13.000 metrów kwadratowych. W kompleksie znajduje się też najstarsze znane wyobrażenie Najświętszej Maryi Dziewicy, którego powstanie datuje się na początek II w.n.e.
5. W I wieku liczba mieszkańców Rzymu sięgała 1,5 mln. Natomiast na początku XV w. zmniejszyła się ona do 17.000 osób, zanim renesansowi papieże nie „reanimowali” Rzymu i nie „,pomogli mu” stać się jednym z najważniejszych miast Europy. Innymi słowy, pod koniec średniowiecza populacja rzymian zmalała o 99% wobec ich liczby z czasów antycznych, w efekcie współcześni mieszkańcy miasta raczej nie mogą się pochwalić antycznym rodowodem.
6. Republika Wenecka została powołana do życia 697r., a obalona przez Napoleona w 1797 r., czyli dokładnie po 1.100 latach istnienia. W rezultacie była to najdłużej istniejąca republika w historii ludzkości oraz typ ustroju, który najdłużej w dziejach funkcjonował w niezmienionej formie. Dla porównania Republika Rzymska przetrwała „tylko” 500 lat.
7. Najstarszym w Europie, ciągle funkcjonującym uniwersytetem, jest Uniwersytet Boloński, założony w 1088. roku. Co więcej, trzynaście włoskich uczelni ma ponad 500 lat historii.
8. Pierwsze banki w Europie powstały w Genui w XII w. Natomiast najstarszym, wciąż działającym bankiem na świecie, jest Monte dei Paschi ze Sieny, który został otwarty w 1472 r.
9. W późnym średniowieczu i w początkowym okresie odrodzenia Republika Wenecja była jednym z niewielu państw w Europie, które pozwalało się osiedlać Żydom na swoim terytorium. W 1516 w Wenecji wydzielono dla nich dzielnicę, którą nazwanąghéto”. Było to pierwsze żydowskie getto na kontynencie europejskim. Z czasem nazwa ta przyjęła się na określenie nie tylko dzielnic żydowskich, ale również części miast zamieszkałych przez jakąkolwiek mniejszość.
10. Bazylika św. Piotra jest największym kościołem chrześcijańskim na świecie. Budowano ją przez 120 lat (1506-1626).
11. Florencką katedrę Santa Maria del Fiore wieńczy największa kopuła z cegieł, jaką kiedykolwiek zbudowano. Zaprojektował ją Filippo Brunelleschi w 1420.
12. Raj autorstwa Tintoretta wystawiony w Palazzo Ducale w Wenecji jest największym malowidłem na płótnie, jakie kiedykolwiek stworzono. Mierzy ponad 22 metry na 9 metrów (74 stóp na 30 stóp).

Autor: 
Tłum. Katarzyna Berto
Źródło: 
epuedia.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.