Ciekawostki i anegdoty na temat Włoch– część 2

Kultura kulinarna
1. Istnieją dowody, że niektóre typy makaronu czy pizzy były spożywane już przez starożytnych Rzymian. Natomiast pierwszą „prawdziwą” pizzerią na świecie był lokal o nazwie Port'Alba otwarty w Neapolu w 1830 r.
2. Wyróżnia się ponad 140 typów makaronu i jeszcze więcej określeń na różne jego odmiany. Niektóre rodzaje pasty produkowane są tylko w określonych regionach kraju, inne natomiast w różnych regionach znane są pod odmiennymi nazwami.
3. Statystyczny Włoch zjada w ciągu roku średnio 25 kg. makaronu. Przy czym, chętniej jest on jedzony w centralnej Italii i na Południu, niż na Północy, gdzie preferowane są risotto oraz polenta.
4. Istnieją tysiące włoskich deserów, tak tradycyjnych, jak i regionalnych. Najbardziej popularnym na świecie jest tiramisu, który wymyślono dopiero w latach '70. Jego nazwa znaczy tyle, co „popraw mi humor”. Jego skład nie jest wyrafinowany: kawa i kakao.

 

Kultura, wynalazki i nauka
1. Wielu z największych światowych artystów było Włochami. Wśród nich można wymienić: Botticelli, Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Donatello, Beato Angelico, Tintoretto, Caravaggio, Bernini, Tiziano i Raffaello.
2. Włosi wymyślili skrzypce, altówkę, wiolonczelę i fortepian. Z Italii pochodzili również najwięksi kompozytorzy epoki baroku: Vivaldi, Corelli, Monteverdi, Albinoni.
3. Zegarek mechaniczny, barometr, termometr, szkła optyczne i telefon to włoskie wynalazki.
4. Rzymianie tak bardzo kochają koty, że uważają je za bogactwo „bio-kulturowe” swojego miasta. Nowe przepisy prawa przewidują karę finansową w wysokości 10.000 euro i do trzech lat więzienia dla każdego, kto pozbawi życia kota. Obecnie w mieście mieszka 300.000 mruczków i są one jedynymi „obywatelami” stolicy, którzy mają pozwolenie na spacerowanie po antycznych murach Rzymu.
5. W 1994 r. włoski ginekolog i embrionolog, Severino Antinori, asystował w porodach najstarszych kobiet w historii medycyny, które wydały na świat potomstwo. Przyszłe mamy miały 63 lata.
6. Najstarszym festiwalem filmowym na świecie, odbywającym się od 1932 r., jest Festiwal w Wenecji.
7. Włosi zdobyli najwięcej statuetek Oskara w kategorii „najlepszy film obcojęzyczny”. Zostali wyróżnieni czternaście razy.

Ekonomia
1. Uważa się, że Włochy mają największą szarą strefę wśród krajów Europy Zachodniej.
2. Włosi mogą się pochwalić najlepszymi stylistami na świecie, wśród których można wymienić takie znakomitości, jak  Gucci, Prada, Versace, Dolce & Gabbana, Giorgio Armani, Ermenegildo Zegna, Gianfranco Ferré, Salvatore Ferragamo, Roberto Cavalli , Fendi, Valentino, Trussardi, Benetton.
3. Wiele z najbardziej prestiżowych marek samochodów sportowych podchodzi z Italii. To Ferrari, Lamborghini, Maserati, Bugatti i De Tomaso.
4. Zespół Ferrari jest najstarszym i najbardziej utytułowanym zespołem, występującym w Mistrzostwach Świata Formuły 1. Od 1948 do 2013 r. Ferrari wygrało 16 mistrzostw świata konstruktorów i 15 tytułów mistrzowskich dla pilotów.
5. Cinecittà, [miasteczko filmowe położone pod Rzymem–przyp. tłum.] to największy pla filmowy w Europie. To tam kręcono zdjęcia do hollywoodzkich klasyków takich jak Ben Hur (1959), Kleopatra (1963), wiele filmów Federica Feliniego, obraz Gangi Nowego Jorku oraz seriale produkowane dla HBO / BBC Rome.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Berto
Źródło: 
epuedia.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.