Czy powinniśmy już podróżować samolotem?

Czy powinniśmy już podróżować samolotem? Epidemiolog oraz badacz przeprowadzą Cię przez proces decyzyjny.

Nie wiemy jak Ty, ale my jesteśmy już gotowe, aby podróżować. A to zazwyczaj oznacza lot samolotem. Przemyślałyśmy tę sprawę z perspektywy matek oraz naukowca i epidemiologa specjalizującego się w chorobach zakaźnych. Mimo, że podjęłyśmy decyzję, że nie będziemy w tej chwili latać samolotem, to przeprowadzimy Cię przez nasz proces myślowy na temat tego co brać pod uwagę i jak zminimalizować ryzyko.

Skąd ten strach przed lataniem?

Główną obawą, gdy chodzi o latanie lub podróżowanie autobusem, bądź pociągiem jest zachowanie odstępu 1-2 merów od zakażonej osoby. Pamiętaj, że nawet osoby bez żadnych objawów mogą zarażać. Ryzyko zakażenia jest uwarunkowane przez dawkę narażenia, która jest określona przez czas trwania oraz ilość zakażonych wirusem kroplek w powietrzu. 

Kolejną obawą jest kontakt ze skażoną wirusem powierzchnią. Gdy zakażona osoba dotknie wspólnego podłokietnika, klamki do drzwi w toalecie, składanego stolika lub innego przedmiotu, wirus może przetrwać godziny poza ciałem żywiciela. Jeśli dotkniesz tej powierzchni, a następnie swoich ust lub nosa, narażasz siebie na zakażenie.

Pomyśl, zanim zrobisz rezerwację

Chociaż nie można sprawić, że podróż samolotem będzie całkowicie pozbawiona ryzyka, to istnieją sposoby, żeby zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Ważne jest, aby przemyśleć detale każdej podróży.

Możesz podjąć decyzję bazując na podejściu zwanym przez ekspertów w dziedzinie higieny pracy hierarchią kontroli. To podejście obejmuje dwa czynniki. Skupia się na strategiach kontrolowania narażenia, gdy znajdujesz się blisko źródła potencjalnego zakażenia. Ponadto minimalizuje to, jak bardzo musimy polegać na indywidualnym zachowaniu osobnika, aby kontrolować narażenie. Musimy pamiętać, że zarówno Ty możesz zarażać, jak wszyscy naokoło Ciebie.

Najlepszym sposobem na kontrolę narażenia jest wyeliminowanie ryzyka. Jako że nie możemy wyeliminować koronawirusa samego w sobie, warto zadać sobie pytanie, czy możemy zrezygnować z podróży. Zastanów się, czy Ty lub osoby, z którymi będziesz przebywać są w podeszłym wieku bądź cierpią na choroby współistniejące. 

Jeśli jesteś zdrowy tak jak i osoby, które odwiedzasz, możesz pomyśleć nad sposobami zniwelowania ryzyka. Czy możesz jechać samochodem? To pozwoliłoby na kontrolę minimalizacji narażenia, szczególnie w wypadku, gdy pokonanie dystansu zajęłoby mniej niż jeden dzień.

Wybierasz się w podróż i co dalej?

Jeśli zdecydujesz się na lot samolotem, sprawdź politykę linii lotniczych na temat wyboru miejsc oraz przejścia na pokład. Niektóre linie lotnicze zmniejszają ilość pasażerów oraz zwiększają odstępy między nimi, niekorzystając ze środkowych foteli i zostawiając puste rzędy. W innych, przejście na pokład odbywa się z tyłu samolotu. Kolejne, które zostały skrytykowane za zapełnianie samolotów do maksimum możliwości, ogłosiły plany umożliwienia pasażerom odwołania lotu, gdy na pokładzie będzie zapełnionych ponad 70% miejsc.

Rządowe wytyczne cały czas ulegają zmianom. Pamiętaj o sprawdzeniu najaktualniejszych zaleceń z agencji rządowych oraz linii lotniczych, jak i lotniska, z którego podróżujesz, w celu uzyskania dodatkowych wskazówek na temat aktualnych wytycznych oraz ograniczeń.

Mimo, że może to wydawać się nieintuicyjnym rozwiązaniem, rozważ rezerwacje kilku krótkich lotów zamiast jednego dłuższego. To zmniejszy prawdopodobieństwo konieczności skorzystania z toalety oraz obniży długość narażenia na zarażone osoby w samolocie.

Po rezerwacji, jeśli to możliwe, wybierz miejsce przy oknie. Biorąc pod uwagę otaczające Cię zaraźliwe pole o wysokości 180 cm, siedzenie obok ściany bezpośrednio obniży o połowę ilość osób na kontakt, z którymi jesteś narażony, nie wspominając osób, które będą przechodzić korytarzem.

Ponadto sprawdź, jakie procesy kontroli technicznych są wdrożone w celu obniżenia ryzyka. Wliczają się w nie systemy wentylacyjne, bariery na pokładzie, posiadanie elektrostatycznych środków dezynfekujących podczas lotu.

Gdy działają systemy wentylacyjne w samolotach, mają one bardzo wysoki stosunek świeżego powietrza z zewnątrz do powietrza obiegowego – około 10 razy wyższy niż w większości budynków komercyjnych. Do tego system wentylacyjny w większości samolotów ma filtry HEPA. Mają one co najmniej 99,9% skuteczności w usuwaniu cząsteczek, które mają 0,3 mikronów średnicy i są bardziej efektywne w usuwaniu zarówno mniejszych, jak i większych cząstek.

Jak być bezpiecznym na każdym etapie podroży

Odprawiając się, przechodząc bez kontrolę bezpieczeństwa i wchodząc na pokład będziesz dotykać różnych powierzchni. Aby zminimalizować ryzyko:

  • Weź ze sobą mokre chusteczki do zdezynfekowania powierzchni, takich jak pasy bezpieczeństwa oraz swoich rzeczy osobistych np. paszportu. Jeśli nie masz dostępu do nawilżanych chusteczek, zabierz ze sobą małą szmatkę namoczoną w roztworze z wybielacza w szczelnie zamykanej torebce. Nie powinna ona przerazić personelu lotniska tak, jakby stało się to w wypadku sprayu, a do tego roztwór z wybielacza działa wirusobójczo. Pamiętaj, że większe ilości wybielacza nie wzmagają działania i mogą być niebezpieczne. Potrzebujesz tylko jednej łyżeczki wybielacza rozcieńczonej w czterech szklankach wody, aby roztwór był skuteczny.

  • Weź ze sobą plastikową, szczelnie zamykaną torebkę na rzeczy osobiste (takie, jak dowód osobisty), których inni mogą dotykać. Zabierz dodatkową torebkę, do której będziesz mógł włożyć te rzeczy po ich odkażeniu.

  • Myj ręce w środku dezynfekującym tak często, jak to tylko możliwe. Podczas gdy woda i mydło mają najwyższą skuteczność, żele do dezynfekcji rąk są pomocne, aby odkazić to, co mogło zostać przeoczone w trakcie mycia rąk.

  • Po dotarciu do swojego miejsca przy oknie, staraj się z niego nie poruszać.

  • Noś maseczkę. Jeśli masz już maseczkę z filtrem n95 użyj jej, lecz inne maseczki również zapewniają ochronę. Nie zalecamy kupna maseczek z filtrem n95 aż do momentu, gdy personel służby zdrowia będzie miał ich wystarczającą ilość. Zgodnie z zaleceniami powinno się również zbadać, czy ma się jej odpowiedni rodzaj. Odradzamy używania rękawiczek, ponieważ mogą powodować fałszywe poczucie bezpieczeństwa i przyczynić się do zmniejszonego dbania o higienę rąk.

Jeśli planujesz latać z dziećmi, powinieneś uwzględnić poniższe rzeczy. Sprawienie, że małe dziecko nosi maseczkę i zachowuje odpowiednią higienę w domu jest już wystarczająco trudne, a może okazać się wręcz niemożliwe podczas podróży. Dzieci poniżej 2 roku życia nie powinny nosić maseczek.

Każdego dnia stawiamy czoła decyzjom na temat naszego własnego komfortu i ryzyka. Zaopatrując się w szczegółową wiedzę na temat lotniska, linii lotniczych oraz przestrzegając środków bezpieczeństwa, które można kontrolować, zmniejszasz zagrożenie. Dobrą analogią może być to, że za każdym razem, gdy prowadzisz samochód pojawia się ryzyko wypadku. Istnieje natomiast duża różnica między jazdą w granicach limitu prędkości, z zapiętymi pasami, a prowadzeniem z zasłoniętymi oczami, w centrum miasta z prędkością 100 km na godzinę

 
Autor: 
Tłumaczenie: Agnieszka Lachiewicz
Źródło: 
https://theconversation.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.