Z powodu koronawirusa światowa turystyka przez pięć miesięcy straciła 320 mld dolarów

W niektórych krajach turystyka stanowi ponad 20% PKB. Światowy sektor turystyczny załamał się z powodu pandemii koronawirusa. Jak podaje Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku eksport stracił 320 mld dolarów, a zagrożonych zostało ponad 120 mln miejsc pracy.

Guterres w komunikacie i przemówieniu video we wtorek stwierdził, że turystyka jest trzecim pod względem wielkości, po paliwach i chemikaliach, sektorem eksportu globalnej gospodarki, który w 2019r. stanowił 7% światowego handlu.

– Turystyka zatrudnia co dziesiątą osobę na świecie i zapewnia utrzymanie setkom milionom więcej – mówił Guterres. Jak zauważył, oprócz tego, że wzmacnia gospodarkę, „pozwala doświadczyć części światowych bogactw kulturowych i naturalnych oraz zbliża do siebie ludzi, podkreślając nasze wspólne człowieczeństwo”. Sekretarz generalny ONZ zaznaczył jednak, że z powodu pandemii w pierwszych pięciu miesiącach 2020 r. przyjazdy międzynarodowych turystów spadły o ponad połowę, a zyski gwałtownie zmalały. Guterres stwierdził, że to był „duży szok” dla bogatszych krajów rozwiniętych, „ale dla państw rozwijających się jest to sytuacja kryzysowa, zwłaszcza dla wielu krajów afrykańskich oraz małych państw wyspiarskich”. Według Guterresa w niektórych z tych państw turystyka stanowi ponad 20% PKB.

Jak zauważyła Sandra Carvao, przewodnicząca ds. badań rynkowych i konkurencji Światowej Organizacji Turystyki, 320 mld dolarów stracone na eksporcie od stycznia do maja jest sumą trzy razy wyższą niż straty z 2009 r. podczas szczytu ostatniego światowego kryzysu finansowego.

Według komunikatu „dochody z turystyki mogą spaść o 910 mld dolarów, do 1,2 bln dolarów”, co „mogłoby spowodować spadek światowego PKB o 1,5%, do 2,8%”.

Oprócz zagrożonych miejsc pracy w turystyce komunikat wspomina także o zagrożeniu dla miejsc pracy w powiązanych sektorach, w tym gastronomicznym, które na całym świecie zatrudniają 144 mln pracowników. W komunikacie podkreślono także, że „szczególnie narażone” są małe przedsiębiorstwa.

Guterres stwierdził, że turystyka „jest również filarem kluczowym dla ochrony dziedzictwa naturalnego i kulturowego”. Według komunikatu około 7% światowej turystyki związane jest z dziką przyrodą, a udział tej części rośnie o 3% rocznie. 

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, Szwajcaria (fot. Associated Press)

– Spadek dochodów doprowadził do wzmożonego kłusownictwa i niszczenia siedlisk na terenach chronionych i wokół nich, a zamknięcie wielu miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO pozbawiło społeczności podstawowych środków do życia – stwierdził sekretarz generalny.

Guterres wezwał do odbudowania sektora turystyki w sposób bezpieczny dla miejscowych społeczności, pracowników oraz podróżnych, który byłby także „sprawiedliwy i przyjazny dla klimatu”.

Carvao zauważyła, że mimo poluźnień restrykcje w podróżowaniu i zamknięcia granic wciąż są obecne oraz stwierdziła, że „powrót do normalności będzie mocno zależeć od ewolucji pandemii oraz sytuacji ekonomicznej”.

– Żadne państwo nie uniknęło wpływu koronawirusa na turystykę – mówiła Carvao.  

Autor: 
Associated Press, tłumaczyła Ewa Ludera
Źródło: 
https://www.independent.co.uk
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.