Wierzcie lub nie. Tutaj mówi się nawet w 138 językach

Dorastając na pewno słyszeliście różne języki. Może wiele, może kilka, a może tylko jeden. Ale jeśli kiedykolwiek byliście w światowej stolicy lingwistycznej, w każdym momencie otaczała was setka języków, chociaż pewnie nie byliście tego świadomi.

Według Towarzystwa Zagrożonych Języków (Endangered Language Alliance, ELA), jedno miejsce w Stanach Zjednoczonych jest domem dla większej ilości języków, niż jakiekolwiek inne miejsce na świecie.

W Nowym Jorku mówi się ponad 800 językami, ale to Queens jest mistrzem świata : tylko tutaj, w tej jednej dzielnicy mówi się 138 różnymi językami. Prawdopodobnie w Queensie usłyszycie je częściej, niż w zapomnianych, odległych miejscach, skąd naprawdę pochodzą.

Queens to 280 km² i dlatego wiele kultur i języków egzystuje bardzo blisko siebie.

Skąd tyle różnych języków ?

Trzeba podziękować miastu Nowy York, które przed laty było pierwszym przystankiem dla całej rzeszy szukających w Ameryce nowego domu.

 

Jakie języki można usłyszeć w Queensie ?

Oto skrócona lista obejmująca tylko wycinek: angielski, grecki, filipiński, indonezyjski, rosyjski, japoński, litewski, serbski, chorwacki, nepalski, chiński, norweski, hiszpański, niemiecki i wiele innych.

Nie znaczy to, że ludzie żyjący w Queensie znają po pięć języków. Według danych spisu ludności przeprowadzonego w 2015 roku, 44% mieszkańców w wieku 5 lat i starszych używa w domu języka angielskiego, a 56% mówi innym językiem.

Jeśli chcecie się podszkolić w zakresie języków obcych, badania pokazują, że metoda zwana naśladowaniem, może wam w miarę szybko pomóc. Po jakimś czasie, kto wie, może zaczniecie nazywać siebie poliglotami. Może choć raz powinniście się zatrzymać w Queensie, żeby znaleźć dla siebie inspirację?

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
blic.rs
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.