Wakacje z dala od upałów

Szukając schronienia przed upałem i falą turystów, część Francuzów swoje letnie wakacje spędzi na północy.

Latem, niektórzy zdecydowanie wolą chłodniejsze miejsca na odpoczynek : wyspy Féroé od wysep greckich, morze Bałtyckie od Śródziemnego, śnieg od gorącego piasku… Kraje skandynawskie, Islandia, Kanada, Patagonia… oto miejsca gdzie można schronić się przed silnymi upałami i tłumem turystów. „W lecie, plaża i słońce naprawdę nie są dla mnie najważniejsze”, mówi trzydziestoletnia paryżanka Camille, przyzwyczajona do chłodnego lata. „Unikam więc morza Śródziemnego, bo zdecydowanie wolę północ Europy, jak na przykład Szkocję, gdzie temperatury wahają się wokół 15 stopni. Ponadto, przemienność deszczu i rozjaśnień sprawia, że dni są po prostu przyjemniejsze”, dodaje.

Biorąc pod uwagę tego typu wyjazdy, trzeba się jednak liczyć z wysokim kosztem. „Islandia i Norwegia, na przykład, znane są z drogiego życia. Dodatkowo, ceny rosną w strefach bardziej odizolowanych, z powodu ograniczeń logistycznych”, dodaje Lionel Habasque. Między latem i zimą natomiast, ceny niewiele się różnią. Jest to okres zorzy polarnej.

 

Wędrówki, wycieczki samochodowe, rejsy: atrakcje możliwe jedynie kilka razy do roku

„Nasi klienci szukają przede wszystkim zmiany otoczenia i spokoju, aniżeli zimna”, zauważa Christophe Linsale, dyrektor St. Hilda Sea Adventures, linii rejsowej zarządzającej trzema małymi statkami na wyspach Szkockich.

Są one bowiem idealnym miejscem na wszelkiego rodzaju robinsonady. „Cumujemy w portach niedostępnych dla dużych statków. Latem, dzikie wyspy hebrydzkie obfite są we florę i faunę, co jest dodatkową atrakcją ”, dodaje. Sezon letni to również najlepszy czas na odkrywanie regionu; przez resztę roku dostęp do wysp jest o wiele trudniejszy ze względu na brak rejsów.

Wybierając lato na biegunie, można też robić coś, czego nie zrobi się w innych porach roku, kiedy wszystko pokryte jest śniegiem, jest zimno i stale ciemno. Przykład: wycieczki po drogach Islandii, wędrówki po Laponii, spływ kajakowy w Svalbard lub na Grenlandii, gdzie żegluje się zaledwie kilka tygodni w roku. Można również podziwiać niesamowite zjawisko pogodowe, które trwa do czterech miesięcy: słońce o północy.

Nie trzeba jednak jechać tak daleko, aby znaleźć oazy chłodu. Latem, ze średnią 20 ° Celsjusza, wybrzeże Normandii jak i Bretanii jest dobrą alternatywą dla parnego Lazurowego Wybrzeża. Chamonix w Alpach i Andora w Pirenejach oferują łagodny klimat przez cały dzień oraz idealne warunki do uprawiania sportów na świeżym powietrzu (turystyka, wspinaczka, jazda na rowerze ...). Wreszcie, można znaleźć schronienie w naturalnych miejscach, takich jak jaskinie w Dordogne oraz Vercors lub na wsi Rochemenier (Dolina Loary), gdzie najwyższa temperatura sięga 15 ° Celsjusza.

Autor: 
Jean-Marc De Jaeger/Tłum. Patrycja Puszkar
Źródło: 
leparisien.fr
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.