Turystyka: Lepiej będzie dopiero w 2024 roku

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy tego roku Europę odwiedziło o 68% mniej turystów z innych części świata niż w tym samym okresie w roku ubiegłym. Przewiduje się, że w całym roku 2020, z powodu pandemii koronawirusa i tzw. lockdownu, liczba przyjazdów spadnie nawet o 60%. Być może, do poziomu sprzed pandemii uda się powrócić w 2024 roku.

Nowy raport Europejskiej Komisji Podróży (ETC) „European Tourism 2020 - Trends and Prospects” ostrzega, że kolejne fale pandemii, „blokowanie” krajów, spadek zaufania konsumentów i recesja gospodarcza nadal zmniejszają perspektywy ożywienia europejskiej turystyki.

Nieco bardziej optymistycznie przedstawiają się prognozy dotyczące podróży wewnątrzeuropejskich, które powinny wrócić do poziomu z roku 2019 na przełomie 2022/ 2023 roku.

Cypr, Czarnogóra i Rumunia

Raport informuje, że ​​„uderzenia” pandemii koronawirusa w turystykę europejską są „niemal bezprecedensowe zarówno pod względem zakresu, jak i czasu trwania”, ponieważ we wszystkich europejskich destynacjach odnotowano spadek przyjazdów turystów o ponad 50%.

W najtrudniejszej sytuacji są obecnie, w dużym stopniu zależne od turystyki zagranicznej, Cypr i Czarnogóra, gdzie liczba przyjazdów turystów spadła odpowiednio o 85% i 84%.

Za nimi plasuje się Rumunia. Tam przyjazd turystów zagranicznych spadł o 80%.

Wprawdzie, uzależniona od turystyki zagranicznej, Turcja odnotowała relatywnie mniejszy spadek, 77%, ale ważne jest, by tamtejszy rynek zaczął jak najszybciej powracać do normalności.

W grupie krajów, w których odnotowano w tym roku spadek przyjazdów zagranicznych turystów powyżej 70% znalazły się Portugalia i Serbia – 74%. Nie lepiej było na Islandii i Malcie – 71%, również z uwagi na ich położenie geograficzne.

Najmniejszy spadek przyjazdów obcokrajowców odnotowała Austria.

Dobre wyniki Austrii

Według danych z pierwszych ośmiu -dziewięciu miesięcy, Chorwacja znajduje się w pierwszej piątce krajów z najmniejszym spadkiem liczby przyjazdów turystów zagranicznych i rezerwowanych noclegów. To szóste miejsce w Europie. Liczba noclegów rezerwowanych przez zagranicznych turystów zmniejszyła się w Chorwacji o około 50% w porównaniu z tym samym okresem w roku 2019.

Na pierwszym miejscu na liście krajów o najmniejszym spadku liczby noclegów rezerwowanych przez turystów zagranicznych (30%) jest Austria, która, jak się tłumaczy, przyciągnęła wielu turystów na początku tego roku, w czasie ferii i wakacji.

Dania, Niemcy, Litwa i Monako odnotowały nieco mniejszy spadek liczby rezerwowanych noclegów niż Chorwacja, blisko 50%. Jeśli chodzi o tzw. letnią wydajność, turystyka chorwacka jest jeszcze lepsza, bo czwarta, za Austrią, Belgią i Bułgarią.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 
Agencija
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
13 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.