Trzy najszczęśliwsze kraje świata leżą w trzech różnych miejscach naszej planety

Najszczęśliwszymi krajami na świecie są te, których liderzy obok rozwoju gospodarczego postawili na poprawę jakości życia obywateli.

- Najistotniejszym warunkiem szczęścia są tam tolerancja, równouprawnienie i życie w dobrym zdrowiu, mówi Den Butner, dziennikarz "National Geographic" i autor książki "Niebieskie strefy szczęścia".

Na podstawie oceny samopoczucia mieszkańców Butner wykazał, że Dania, Kostaryka i Singapur są najszczęśliwszymi krajami na świecie.

Zdaniem dziennikarza, w 2/3 przypadków, na ludzkie szczęście ma wpływ sześć czynników : wyraźny wzrost gospodarczy, średnia długość życia w dobrym zdrowiu, jakość warunków socjalnych, wielkoduszność, zaufanie i możliwość życia na swój sposób.

Najszczęśliwsze kraje cieszą się tym wszystkim, ale każdy z nich ma jeszcze swoje specyficzne czynniki sprzyjające poczuciu szczęścia. W Kostaryce, na przykład, szczęście to radość z życia codziennego; ludzie są uśmiechnięci, przyjaźnią się ze sobą.

Dania natomiast jest przykładem społeczeństwa, o które państwo dba, edukuje i leczy, co pozwala obywatelom realizować swoje pasje. Podobnie jest zresztą w innych krajach skandynawskich.

Jak to się przekłada na przeciętnego obywatela ? Butner uważa, że o szczęściu przeciętnego obywatela dużo mówią odpowiedzi na dwa pytania:

- Życie jest krótkie czy długie?

- Życie jest ciężkie czy łatwe?

10% ankietowanych jest bardzo szczęśliwych, bo żyje blisko wody i w mniej anonimowych miastach średniej wielkości.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
theatatlantic.com
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.