Płatny wstęp do Wenecji

Od lipca tego roku Wenecja planuje płatny wstęp do historycznego centrum miasta. Opłatami w wysokości 2,5-10 euro zostaną objęci wszyscy zwiedzający. Ma to pomóc w ograniczeniu masowej turystyki, od której „miasto już się dusi”.

Jak donosi strona internetowa „20 minut”, zmiany wprowadzone we włoskim prawie finansowym, ostatecznie przegłosowane w minioną sobotę, przewidują pobieranie przez Wenecję od wszystkich zwiedzających, nocujących w mieście lub tylko przejeżdżających przez miasto opłaty pobytowej, której wysokość uzależniona będzie od sezonu.

Podobne środki podjęła już Lampedusa oraz parę innych włoskich wysp.

Według wstępnych szacunków, opłaty mogą przynieść Wenecji 50 mln euro rocznie.

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro powiedział niedawno, że nowa ustawa budżetowa podjęta przez władze miejskie przewiduje opłatę za wejście do historycznego centrum miasta dla wszystkich gości, nie tylko tych, którzy przyjeżdżają na nocleg.

Brugnaro opublikował na Twitterze informację, że opłata będzie dotyczyła wszystkich przybywających do Wenecji, by „możliwe było utrzymanie miasta w czystości” oraz „zagwarantowanie jego mieszkańcom godnego życia".

Jak donoszą agencje, każdego roku Wenecję odwiedza około 25 mln osób, z czego 1/5 nocuje w historycznym centrum miasta. Goście krótko nocujący w Wenecji nie będą narażeni na wysokie opłaty pobytowe.

Brugnaro podkreślił, że do tej pory koszty utrzymania miasta i sprzątania ponosili sami Wenecjanie.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
Tanjug
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
13 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.