Niemcy? Typowe!

Niemcy są niezawodni, pracowici i nie mają poczucia humoru. Przynajmniej w ten sposób myślą o sobie samych. A co mówią o mieszkańcach Republiki Federalnej sąsiedzi i turyści?

Europejczycy uważają Niemców za szczególnie dobrze zorganizowanych, dokładnych i nieco pedantycznych. To wynik badania przeprowadzonego przez GfK Marktforschung, podczas którego przepytano około 12 000 obywateli z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Holandii, Austrii, Polski, Rosji, Czech i Turcji.

Rzetelność, życzliwość i towarzyskość to cechy, które często przypisywane są Niemcom. Co piąty Holender opisuje Niemców jako sympatycznych i przyjaznych, przynajmniej jedna piąta Francuzów podkreśla partnerstwo z europejskimi sąsiadami. W Rosji osiem procent ludności twierdzi, że lubią Niemców. Jednak prawie co piąty Czech uważa, że ​​Niemcy są aroganccy, osiem procent Austriaków spontanicznie wyraża swoją niechęć do północnych sąsiadów, a prawie co dziesiąty Włoch wciąż kojarzy Niemcy z Hitlerem i nazistami.

 

 

Niemcy uważają się za pesymistów

Sami Niemcy uważają, że przede wszystkim martwią się na wyrost i skupiają się na własnych słabościach - takiej odpowiedzi na pytanie „Jacy są Niemcy?” udzieliło siedem procent ankietowanych. Niemcy są pesymistyczni i dużo narzekają. To opinia rzadko wyrażana w innych krajach europejskich.

Poza granicami Europy opinie są jeszcze bardziej podzielone: Amerykanie uważają Niemców za bardzo liberalnych, Chińczycy za powolnych, a mieszkańcy Kostaryki za otwartych i towarzyskich. Takie stanowisko zajęło sześciu studentów z różnych krajów podczas wywaidu dla „jetzt.de”.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Paczka
Źródło: 
focus.de
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
14 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.