Niemcy rozważają wstrzymanie lotów niektórych krajów

Niemcy rozważają wstrzymanie prawie wszystkich lotów przychodzących z krajów dotkniętych odmianą COVID-19, niezależnie od tego, co zostało uzgodnione na szczeblu UE.

W UE trwają rozmowy na temat tego, w jaki sposób kraje mogłyby wprowadzić dalsze ograniczenia, ale Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec powiedziało w czwartek, że „jeśli zadowalające środki nie zostaną podjęte na szczeblu UE”, kraj będzie działał na szczeblu krajowym.

Federalny minister spraw wewnętrznych Seehofer zwrócił uwagę na możliwość ograniczenia ruchu lotniczego do Niemiec „prawie do zera”, ponieważ zasugerował, że potrzebne będą „drastyczne środki”. W czwartek powiedział na konferencji prasowej, że nowe środki skupią się na ruchu lotniczym z Wielką Brytanią, Brazylia, RPA i Portugalia.

„Koncentrujemy się na strefach mutacji w ramach proponowanego ograniczenia w podróżowaniu” - powiedział, dodając, że projekt rozporządzenia zostanie przedstawiony rządowi Niemiec w piątek.

„Próbujemy zdefiniować, który kraj jest strefą mutacji, co jest decyzją mniej polityczną niż techniczną” - powiedział, wskazując, że do listy można dodać więcej krajów.

Blokada Niemiec powoduje spadek liczby

Niemcy odnotowały prawie 2,2 miliona przypadków koronawirusa od początku pandemii i ponad 55 000 zgonów. W pierwszej fali, która rozpoczęła się w marcu, wydawało się, że kraj uniknął najgorszego wirusa, w przeciwieństwie do wielu sąsiadów, takich jak Francja i Włochy. Jednak w połowie grudnia wprowadzono ogólnokrajową blokadę, a urzędnicy byli zaniepokojeni, gdy zaczęli widzieć rekordowe przypadki, osiągając szczyt 18 grudnia z 33 777. W wyniku tej blokady zamknięto wszystkie zbędne firmy i szkoły.

 W styczniu został przedłużony do 14 lutego i zaostrzony, ponieważ osobom w hotspotach zakazano podróżowania dalej niż 15 km od ich domów, ograniczenie prywatnych spotkań do jednej innej osoby spoza gospodarstwa domowego oraz obowiązkowe kwarantanny i testy dla osób przybywających. Nałożono również surowsze wymagania dotyczące masek, a w środkach komunikacji miejskiej i sklepach obowiązkowe są te medyczne. Po rekordowych codziennych przypadkach odnotowano rekordową liczbę ofiar śmiertelnych, osiągając szczyt 1244 w dniu 14 stycznia. Blokada doprowadziła do wolniejszego wzrostu liczby przypadków, z których ponad 20 000 zarejestrowano tylko w jednym od 16 stycznia.

Kanclerz Angela Merkel powiedziała na początku tego miesiąca: „Liczba nowych infekcji spadła. To daje nam nadzieję. Ale mutacja wirusa niesie ze sobą wielkie niebezpieczeństwo. Nadszedł czas, aby zapobiec temu niebezpieczeństwu ”. Głównym zmartwieniem w Niemczech, podobnie jak w wielu innych krajach, jest powstrzymanie napływu i rozprzestrzeniania się wariantów COVID-19, które zostały zidentyfikowane jako bardziej podatne na przenoszenie.

Obecny już w kilku regionach Niemiec zmutowany wirus uważa się za nawet o 70% bardziej zakaźny, a naukowcy twierdzą, że może być o około 30% bardziej śmiertelny, ale nadal nie ma pewności co do tej liczby.

Oliwia Starzyńska

Autor: 
euronews.com
Źródło: 
euronews.com
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.