Najpiękniejsza linia kolejowa Węgier

Jedną z najbardziej malowniczych linii kolejowych na Węgrzech znajdziemy w miejscowości Bakony w północnej Transdanubii łączącej duże miasta węgierskie – Győr na północy i Veszprém w środkowych Węgrzech.

Jedną z głównych zalet tej linii jest to, że przebiega ona przez miejscowość Bakony, która jest średniowieczną osadą i którą można podziwiać w całej okazałości z okien pociągu.

Odcinek w dolinie Cuha powoli staje się jednym z celów turystycznych również dla gości z zagranicy, ponieważ jego trasa przebiega przez trzy tunele i dwie rozległe doliny oraz część trasy wiedzie przez zabytkowy wiadukt z 1896 roku.

Od niedawna ta trasa znana jest pod nową nazwą jako kolej „Bakony” i jest to najbardziej stroma kolejka Węgier o pochyłości niekiedy dochodzącej do 20 procent.

Linia ta w 2006 roku była w centrum uwagi, ponieważ ze względu na brak środków utrzymania została zamknięta na odcinku między za Veszprém i Veszprémvarsány. Po kilku miesiącach przywrócono jednak ruch na tej trasie ze względu na protesty lokalnej ludności, dla której niekiedy był to jedyny środek transportu do miast.

W Bakony, w dolinie Cuha organizowane są liczne wycieczki szkolne i obozy dla dzieci, których celem jest edukacja ekologiczna i prace terenowe w przyjaznym środowisku. Linia ta nie jest jedynie linią turystyczną, ale również dowozi mieszkańców do pracy pomiędzy Győr a okolicznymi osadami.

Kilkukrotnie linia kolejowa służyła jako plan filmowy. Tutaj, w latach 60 70 i 80 były kręcone węgierskie filmy i seriale telewizyjne.

Autor artykułu w wersji węgierskiej Szélesy Balázs zaprasza na jego Facebooka gdzie można obejrzeć więcej zdjęć węgierskich krajobrazów.

Autor: 
Ewa Druzgalska
Źródło: 
https://sokszinuvidek.24.hu/
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
16 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.