Najnowsze badania ostrzegają : turystyka staje się coraz poważniejszym źródłem gazów cieplarnianych

Krajowa i międzynarodowa turystyka są odpowiedzialne za produkcję 8% gazów cieplarnianych, a to czterokrotnie więcej niż do niedawna.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Sydney (które objęło 160 krajów) USA, Chiny, Niemcy, Indie, Meksyk i Brazylia intensywnie działając na polu turystyki krajowej wyprodukowały najwięcej szkodliwych gazów szklarniowych.

Turystyka, w tym : loty, hotele, żywność, a nawet sprzedaż pamiątek, wyemitowała w 2013 roku 4,5 mld dwutlenku węgla. Człowiek wyprodukował zatem 8% wszystkich gazów szklarniowych, a to więcej niż w 2009 roku (3,9 mld).

Ekspansja światowej turystyki komplikuje globalne wysiłki mające na celu spowolnienie zmian klimatycznych. Według wcześniejszych obliczeń, turystyka wyemitowała od 2,5 do 3% wszystkich gazów szklarniowych.

Do 2025 roku przemysł turystyczny wyemituje 6,5 mld ton dwutlenku węgla, co uczyni go najszybciej rosnącym źródłem gazów ogrzewających Ziemię, które to źródło władze licznych krajów usiłują przecież zmniejszyć.

Najpoważniejszą przyczyną wzrostu poziomu emisji gazów cieplarnianych są przeloty samolotowe. Loty międzynarodowe, zwłaszcza na długich dystansach, należą do sektora bardzo szybko rozwijającego się i mogą zagrozić próbom ograniczenia zanieczyszczenia naszej planety dwutlenkiem węgla.

Zdaniem Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA), należy się spodziewać, że do 2036 roku liczba podróżnych zwiększy się do około 7,8 mld.

- Proponujemy ograniczyć liczbę lotów i jeśli to możliwe korzystać z naziemnego transportu publicznego, powiedział Arunima Malik z Uniwersytetu w Sydney.

Główny autor badania Manfred Lenzen zaproponował natomiast, by zwiększyć ceny biletów lotniczych i tym samym zwrócić uwagę na szkody, jakie wyrządzają naszej planecie gazy cieplarniane produkowane przez lotnictwo.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 
Srna/blic.rs
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.