Które miejscowości będą najbardziej potrzebowały turystyki, aby przetrwać?

W tej chwili nie wiemy nawet, kiedy znów będziemy mogli podróżować, a co dopiero gdzie. Możemy jednak spędzić ten czas zastanawiając się, dokąd udać się następnym razem. Pomyślmy chwilę o tym, jak możemy przyczynić się do wsparcia gospodarek krajów poprzez nasze wakacje. Nie chodzi tylko o to, dokąd powinniśmy jechać - będziemy musieli zastanowić się, dlaczego niektóre cele podróży będą potrzebowały nas bardziej niż inne. Miejsca najbardziej uzależnione od turystyki, gdzie pieniądze trafiają w ręce miejscowej ludności, powinny być traktowane priorytetowo. Jednakże w związku z problemami zdrowotnymi i praktycznymi ograniczeniami, jakie się z nimi wiążą, musimy wziąć pod uwagę wiele nowych kwestii.

EUROPA

Według Światowej Rady Podróży i Turystyki (WTTC) w 2019 r. sektor turystyczny wspierał co dziesiąte miejsce pracy (330 mln), wnosząc 10,3 % wkładu do światowego PKB i generując co czwarte nowe miejsce pracy. Trzy najbardziej dotknięte kryzysem kraje UE to obecnie Włochy, Hiszpania i Francja. Grecja jest krajem o największym odsetku ludności zatrudnionej w turystyce. Warto więc pomyśleć o wszystkich rodzinnych hotelach, które działają tylko w szczycie sezonu. Włochy zasługują na nasze wsparcie, a w szczególności miejsca, które intensywnie pracują na rzecz ochrony przyrody lub rolnictwa ekologicznego.

OCEAN KARAIBSKI I INDYJSKI

Wyspy na Oceanie Indyjskim i Karaibach będą błagać o turystów. Gdy już zdecydujemy się wybrać na Malediwy, Seszele, Anguillę lub Arubę, warto poszukać hoteli prowadzonych z myślą o trzech zasadniczych kwestiach: czy przedsiębiorstwa, w których ręce trafią nasze pieniądze biorą pod uwagę wpływ na ludzi, planetę i dochody.

W DALSZEJ KOLEJNOŚCI

Dla młodych, zdrowych i żądnych przygód, przynęta mogą być starożytne zabytki kultury Etiopii lub szałasy plażowe na Filipinach - a jeśli uda Ci się tam dotrzeć wcześniej niż później, to świetnie. To właśnie tam znajdują się kraje najbardziej uzależnione od turystyki.

W przypadku Indii na każdego zagranicznego gościa w kraju przypadają dwa miejsca pracy. W przypadku Bangladeszu, jest ich nawet dziewięć. Wyobraźmy sobie teraz prognozy PKB dla kraju, który nagle został ograbiony ze wszystkich turystów. W przypadku, gdy mogłabym podróżować gdziekolwiek bym chciała, Bhutan nadal znajdowałby się na szczycie mojej listy. To w tym kraju poziomu dobrobytu mierzy się poprzez szczęście swoich obywateli. Ostatnie królestwo buddyjskie w Himalajach zawsze wykazywało podejście do turystyki na zasadzie mniej znaczy więcej. Turyści są mile widziani w ich inkluzywnej kulturze, jednak spełniając jasno określone warunki, tworzące barierami pomiędzy miejscowymi a obcokrajowcami.

Jak mówi ekspert ds. zrównoważonego rozwoju Anna Lappé: “Za każdym razem, gdy wydajesz pieniądze, oddajesz głos na taki świat, jaki chcesz”. Mam nadzieję, że nasze przyszłe podróże podparte będą głębszym zastanowieniem się i dokładnym planowaniem. Na razie musimy tylko czekać i marzyć.

Autor: 
Agata Kurzańska
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.