Czy turystyka niszczy miasta?

W ciągu ostatnich kilku lat, rynek turystyczny znacznie rozwiną się w Portugalii. Czy to możliwe ,że jest tu za dużo turystów? Mieszkańcy Lizbony nie są w stanie podróżować do pracy transportem publicznym i jednocześnie nie napotkać jakiegoś turysty na swojej drodze. W Porto mówi się, że niektóre rodziny są zmuszone opuścić swoje domy, przekształcone w noclegi dla turystów. Być może niedługo zabraknie rodzimych Portugalczyków w miastach turystycznych. Czy w związku z tym turyści przestaną przyjeżdżać?
 

Ilu turystów jeszcze wytrzymamy?

Portugalski Instytut Turystyki (O Instituto de Planeamento e Desenvolvimento do Turismo) ‘’policzył’’ turystów w celu stwierdzenia czy jest ich zbyt wielu, w porównaniu z innymi miastami Europy takimi jak Barcelona, Paryż, Londyn czy Dubrownik. Okazuje się, że liczba turystów odwiedzających Lizbonę jest dziewięć razy większa niż liczba jej mieszkańców. W Porto jest ich osiem razy więcej, w Pradze i Barcelonie pięć, a w Londynie zaledwie cztery. Według António Jorge Costa, przewodniczącego IPDT, portugalskie stare miasta są niewielkie, w związku z tym wiele osób jest skoncentrowanych na niewielkim obszarze. ‘’Osoby zajmujące się zagospodarowaniem terenu powinny skupić się na równowadze. Nie możemy zrezygnować z turystyki’’ mówi Costa.
 

Czy istnieje nadmierna turystyka?

Analitycy uważają, że tak. Jednak ci, którzy rozumieją problem są innego zdania. Antonio Jorge Costa wyjaśnia, że turystyka napędza bogactwo państwa na poziomie ekonomicznym (zapewnia zatrudnienie, opłaca podatki, itp.), ale również na poziomie społecznym i kulturowym. ‘’Obecnie już nie tylko osoby posiadające pieniądze mogą podróżować, poznawać inne narodowości, inne sposoby życia, mówienia czy wyglądu. Turystyka łączy nas ze światem’’, podsumowuje.
 

A co jeśli zwiększymy podatki?

Podatki nałożone na turystów nie zostały stworzone, aby ich odwieść od podróży, ale mogą powodować taki efekt ‘’jeżeli poczują oni, że nie było warto’’, przestrzega Costa. Głównym zamierzeniem podatków jest poprawa warunków miast dla ich mieszkańców i turystów. Właśnie to powinno być ‘’widoczne dla tych, którzy płacą’’. Tak niestety nie jest w Portugalii: miasta pobierają podatki, być może wykorzystują wszystko, jednak informacje o tym, jak zostały zagospodarowane pieniądze nie pojawiają się. ‘’W Amsterdamie i Barcelonie podatki wykorzystywane są do stworzenia nowych atrakcji turystycznych w promieniu stu kilometrów od miasta, aby poszerzyć zasięg turystów’’. W momencie kiedy znajdziemy równowagę, miasta będą pełne mieszkańców i turystów. W końcu, kiedy ty podróżujesz, też stajesz się turystą.

Autor: 
Erika Nunes/Tłum. Lidia Siewak
Źródło: 
tag.jn.pt
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.