Ciekawostki o mieszkańcach Półwyspu Iberyjskiego

Hiszpania to jeden z najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych na świecie. Popularność państwa wynika z cudownej pogody, pięknych krajobrazów i smacznego, śródziemnomorskiego jedzenia. Jadąc na Półwysep Iberyjski warto poszerzyć swoją wiedzę na temat jego mieszkańców oraz kultury przez nich promowanej – co uznają za normę, a co jest zakazane. Poniżej przedstawię kilka informacji oraz ciekawostek o społeczeństwie hiszpańskim, które mogą okazać się przydatne podczas pierwszego wyjazdu do kraju temperamentnych Latynosów.

Rozmowa i całus w policzek

Niezależnie od tego, jak bardzo się spieszysz – kiedy na ulicy spotkasz Hiszpana zatrzymaj się choć na chwilę i wymień z nim kilka zdań. Przejście obojętnie uznawane jest za wyraz złego wychowania i zniewagi. Rozmowę rozpocznij od niewinnego i grzecznościowego buziaka w oba policzki oraz powitania słowami „Buenos Dias”. Nie podawaj ręki, gdyż gest ten jest zbędny i niezbyt popularny – ważniejszy jest całus, który rozładuje napięcie oraz przełamie bariery pomiędzy uczestnikami konwersacji.

Temat tabu

Hiszpanie znani są z otwartego i dość kontrowersyjnego podejścia do życia. Rozmowy z przypadkowo napotkanymi ludźmi na ulicy, w sklepach, kawiarniach to coś zupełnie normalnego. Mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego uwielbiają żyć czyimś życiem, są wścibscy, dlatego też plotki są tu na porządku dziennym. Dla Hiszpanów praktycznie nie istnieje wątek zakazany. To, co Polacy uznają za krępujące, dla Latynosów jest czymś naturalnym – nie odczuwają zażenowania czy dyskomfortu, poruszając temat związany z seksem oraz intymnością. Jedyną kwestią, której większość Hiszpanów unika jak ognia, jest wątek śmierci – społeczeństwo odrzuca od siebie myśl odejścia z tego świata, ucinając wszelakie rozmowy na ten temat. Taka sytuacja jest niespotykana jedynie w miasteczku Las Nieves, gdzie co roku mieszkańcy obchodzą festiwal Fiesta de Santa Maria de Ribarteme, a więc święto doświadczania bliskiej śmierci. Wydarzenie to organizują ludzie, którzy cudem przeżyli. Podczas obchodów ocaleni wchodzą do trumien, a następnie ich bliscy unoszą je do góry i wnoszą do kościoła. Całe święto ma huczny i żywiołowy charakter.

Język obcy problemem?

Hiszpanie są życzliwymi i tolerancyjnymi ludźmi, jednak ciężko z nimi porozmawiać w innym języku aniżeli ojczysty. Mimo, że Latynosi uwielbiają plotkować i nawiązywać z relacje z nowo poznanymi ludźmi, to trudno jest im kontaktować się z obcokrajowcami, co wynika głównie z niewielkich zdolności lingwistycznych – brak umiejętności rozmowy w obcym języku jest spowodowane niedostatecznym kształceniem w tej dziedzinie oraz kulturą mieszkańców – niemal wszystkie filmy oraz seriale, które pojawiają się na hiszpańskich kanałach są puszczane z dubbingiem lub lektorem. Inne języki spotykane są właściwe tylko w hotelach, kurortach, restauracjach i miejscach turystycznych.

„Życie, jak w Madrycie…”

Ludzie spoza granic Półwyspu Iberyjskiego są przekonani, że codzienność Latynosów charakteryzuje się ciągłą zabawą oraz celebracją wspólnych chwil z bliskimi. Aczkolwiek rzeczywistość wygląda tutaj trochę inaczej. Oczywiście w kraju co chwilę odbywają się huczne święta, a obywatele mają luźne i optymistyczne podejście do życia. Jednak oprócz tej imprezowej i swawolnej natury, Latynosi również potrafią zachować samodyscyplinę i poważnie podchodzić do obowiązków zawodowych.

Dzień bez kofeiny dniem straconym

Kawa to podstawa udanego dnia Hiszpana. Picie napoju jest odpowiednio celebrowane i szanowane. Na Półwyspie Iberyjskim znajdziemy kawy mielone, ziarniste bądź też w kapsułkach do ekspresów. Niedostępna jest natomiast kawa rozpuszczalna, gdyż trunek musi być prawdziwy, mocny i aromatyczny.

Hiszpańskie przysmaki

Oprócz dobrze znanych tapas, paelli, tortilla de patatas, czy też churros, mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego uwielbiają szynkę wieprzową – a w niej szynkę dojrzewającą, która jest dość ekskluzywnym składnikiem. Wielokrotnie idąc w ponad 40 stopniowym upale wśród straganów oraz pobliskich sklepików, można zobaczyć zwisające z góry świńskie nogi. Im wyższa temperatura powietrza, tym lepsza konserwacja mięsa, z którego wydobywa się aromat przyciągający niejednego Hiszpana.

Jak zima to tylko na Południe

Półwysep Iberyjski znany jest z wysokich temperatur niemal przez cały rok, dlatego też obywatele nie posiadają w swoich domach kaloryferów, co da się odczuć przede wszystkim w północnych regionach kraju. W okolicach Barcelony temperatura w zimę bywa dość „sroga”, ponieważ często sięga jedynie 5 stopni. W takich sytuacjach uruchamiane są małe, przenośne grzejniki na prąd. W związku z tym, planując wyjazd w okresie zimowym do któregoś z hiszpańskich miast, warto wybrać południowe rejony państwa oraz wyspy go otaczające, gdzie swetry nie są gwarancją komfortowego wypoczynku.

Katolicyzm – religia na pierwszym miejscu

Choć wiara wygasa, jak w większości krajów europejskich, to nadal przywiązuje się bardzo dużą wagę do celebracji poszczególnych świąt religijnych. Niemal na każdym rogu znajduje się kościół, co pokazuje przywiązanie i szacunek do sił wyższych. To właśnie w tym państwie mieści się jedna z najsłynniejszych świątyń katolickich na świecie – Sagrada Familia. Uroczystości religijne to idealna okazja do spędzenia czasu z bliskimi i rodziną, co jest najważniejszą wartością dla Hiszpanów, ceniących sobie ciepło ogniska domowego.

To jedynie kilka ciekawostek oraz faktów, które należy znać, wybierając się na Półwysep Iberyjski. Kultura i nastawienie do życia Latynosów są niesamowite i na pewno niejednokrotnie zaskoczy Cię ich mentalność oraz styl życia. Hiszpania jest idealnym miejscem wypoczynkowym dla niemal każdej osoby – większość turystów decyduje się na ponowne wakacje w tym kraju przede wszystkim ze względu na nieskazitelną pogodę, piękne widoki oraz potrzebę kontaktów z miłymi i przyjaznymi mieszkańcami, co jest rzadko spotykane w innych państwach.

Autor: 
Agnieszka Piskorz
Źródło: 
nowiny24.pl
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
12 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.