137 lat po położeniu pierwszego kamienia, Sagrada Familia otrzymuje pozwolenie budowę

Ponad 100 lat temu, w Barcelonie powstała katedra zaprojektowana przez Gaudiego. Sagrada Familia otrzymała pozwolenie na dokończenie budowy, która ma trwać przez kolejne siedem lat. Zgodnie z planem ma ona zostać ukończona do dnia setnej rocznicy śmierci jej architekta.

Odwiedzana rocznie przez ponad 4,5 milionów turystów, podziwiana i fotografowana przez tych, którzy zatrzymują się w tej dzielnicy Barcelony, tylko po to, aby zachwycać się spektaklem ‘’symfonii wykutej z kamienia’’ jak ktoś ją nazwał. Katedra wymyślona przez Antoniego Gaudiego, otrzymała w ostatnią sobotę pozwolenie na dokończenie budowy.

Oficjalny dokument, który będzie obowiązywał przez okres kolejnych siedmiu lat, dla lokalnych władz oznacza sumę 4,6 milionów euro wypłaconych przez fundację odpowiedzialną za budowę oraz konserwację Sagrada Familia. Jest to decydujący krok w kierunku ukończenia katedry w przewidywanym czasie.

Na dzień dzisiejszy nie jest znana konkretna przyczyna braku pozwolenia na budowę tej ikonicznej katedry znajdującej się w stolicy Katalonii - a przynajmniej nie jest ona ujawniona przez władze. Faktem jest, że pozwolenie na legalną budowę nie istniało.

W październiku minionego roku, postawiono pierwszy krok ku rozwiązaniu tego problemu. Właśnie wtedy fundacja odpowiedzialna za katedrę, znajdującą się na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zgodziła się zapłacić aż 36 milionów euro kary grzywny za brakujące pozwolenie.

Faktyczna budowa katedry rozpoczęła się w 1882 roku. Zarówno przedstawiciele fundacji, jak i władze miasta planują ukończyć ją do 2026 roku, kiedy to obchodzona będzie setna rocznica śmierci Antonio Gaudiego.

Autor: 
Lidia Siewak
Źródło: 
dn.pt
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.