Ścieżka wśród koron drzew – Lipno

Czy kiedykolwiek chodziliście po koronach drzew? Przestańcie zazdrościć wiewiórkom i wybierzcie się do przepięknego szumawskiego kraju, gdzie w czerwcu 2012 roku otwarty została unikatowa Ścieżka wśród koron drzew w Lipnie.

Ścieżka wśród koron drzew

Cała trasa jest przyjazna osobom na wózkach inwalidzkich, prowadzi ona po kładce, która jest wykonana z masywnego drewna litego, a podpory tworzy 75 drewnianych słupów. Ścieżka ma łączną długość 675 metrów a przy nieznacznym wzniesieniu między koronami lasu mieszanego dostaniecie się na wysokość 24 metrów. Bezpieczeństwo zapewni wam masywna drewniana balustrada i siatka asekuracyjna, która dzięki swojej przejrzystości nie przeszkodzi w podziwianiu widoków.

Unikalna wieża widokowa

Na szlaku czeka was kilka przystanków o charakterze adrenalinowym i przystanków edukacyjnych, w których dowiecie się wiele nowych, ciekawych informacji na temat przyrody i jej ochrony. Ścieżka jest zakończona oryginalną, ciekawą architektonicznie, dziewięciokątną, 40-metrową wieżą widokową, z której rozciągają się cudowne widoki na okolicę Szumawy, część Jeziora Lipeńskiego, Góry Novohradskie i Alpy.

Zjeżdżalnia dla małych i dużych

Z wieży widokowej możecie zjechać jedną z najdłuższych suchych zjeżdżalni w Czechach. Ma ona długość 52 metrów i wije się przez środek wieży. Jest przeznaczona dla dorosłych i dzieci od 6 roku życia. Jeździ się po niej na specjalnej podkładce, która trochę zmniejsza szybkość.

Pieszo, kolejką linową czy autobusem?

Bezpośrednio na obszar Ścieżki nie dojedziecie autem. Zaraz obok przystanku kolejki linowej jest do dyspozycji bezpłatny parking o wystarczającej ilości miejsc.

Pieszo

Jeśli zdecydujecie się na zwiedzanie Ścieżki wśród koron drzew na piechotę po turystycznej około kilometrowej trasie, na pewno nie pożałujecie. Czeka was lekki i niewymagający spacer lasem, z którym poradzą sobie również dzieci. Dla wózków dziecięcych, hulajnóg i rowerów jest przeznaczona specjalna droga asfaltowa.

 

Kolejką linową

Jeśli lubicie jeździć kolejką linową, nie wahajcie się wybrać ten środek transportu. Wygodna, czteroosobowa kolejka wwiezie was na górę w około 10 minut. Korzystać z kolejki linowej można tylko latem. W zimie jest ona dostępna tylko dla narciarzy.

Autobusem

Prosto z głównego parkingu odjeżdża specjalny autobus, który przewozi zwiedzających w regularnych odstępach czasu bezpośrednio na Ścieżkę wśród koron drzew w Lipnie. Ten środek transportu najczęściej wybierany jest przez rodziny z dziećmi lub osoby na wózkach inwalidzkich.

 

Gdzie z wózkiem dziecięcym?

Na Ścieżkę wśród koron drzew wejdziecie też z wózkiem. Wózek można wwieść również kolejką linową, jeśli jest to wózek o większym rozmiarze, zostanie przetransportowany wraz z pracownikiem obsługi kolejki w oddzielnym wagoniku. Na górze będzie można go bez problemu odebrać.

Psom wstęp wzbroniony

Wasi psi ulubieńcy mają wstęp wzbroniony na Ścieżkę wśród drzew ze względu na ich bezpieczeństwo. Nawet małe odmiany w przenośnych torbach są niedozwolone. Podczas waszego spaceru możecie swojego psa zostawić w specjalnie przygotowanym bezpłatnym kojcu przy wejściu.

 

Godziny otwarcia

Ścieżka jest otwarty przez cały rok od poniedziałku do niedzieli z wyjątkiem Wigilii. Aktualne informacje możecie znaleźć w internecie. W przypadku bardzo niekorzystnych warunków pogodowych szlak jest zamknięty.

Wstęp

Cena biletu wstępu dla osób dorosłych wynosi 210CZK, za dzieci w wieku 3-14 lat zapłacicie 180CZK. Jeśli macie dwójkę dzieci w wieku poniżej 14 lat, warto zakupić bilet rodzinny, którego cena to 550CZK. Dzieci do 3 roku życia mają wstęp darmowy. Wykorzystać możecie także zniżkę na wstęp z kartą gościa Lipno.card lub łączony bilet wstępu na Ścieżkę oraz do pobliskiego rodzinnego parku Leśne Królestwo. Opłata za przejazd zjeżdżalnią pobierana osobno i wynosi 50CZK dla dorosłych i dzieci od 6 roku życia. Bilety na Ścieżkę koronami drzew w Lipnie, autobus i kolejkę linową możecie kupić w kasie na głównym parkingu w Lipnie nad Wełtawą, jeśli będziecie szli na piechotę - bezpośrednio w kasie Ścieżki.

Jedzenie przy kolejce linowej

Tuż przy stacji kolejki na dolnym parkingu znajduje się samoobsługowa restauracja, gdzie znajdziecie szeroki wybór dań w rozsądnych cenach, bezpłatne toalety oraz wypożyczalnia sprzętu sportowego.

Wskazówka na koniec: nie zapomnijcie zabrać ze sobą czegoś ciepłego do ubrania, ponieważ na górze dość mocno wieje. I to nawet przy nieskazitelnej pogodzie!

Autor: 
Zuzanna Leśniak
Źródło: 
Invia.cz

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 11 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.