Pierwszy w Rosji pomnik Iwana Groźnego powstanie w Aleksandrowie

Briańsk, 6.08.2016

Kamień węgielny pomnika Iwana IV Groźnego został położony w sobotę w mieście Aleksandrow, w obwodzie Włodzimierskim. Miejscowi mają nadzieję, że pierwszy w Rosji monument władcy w najbliższym czasie pojawi się właśnie w ich mieście, powiedziała „RIA Nowości” zastępca szefa administracji regionu ws. spraw społecznych, Jeliena Szulga.

Odsłonięcie pierwszego pomnika w Rosji było planowane wcześniej czwartego sierpnia w mieście Orzeł, w przeddzień święta 450-lecia miasta. Pomysł ten wywołał falę społecznych protestów. Protestujący uważają, że taki pomnik byłby nie na miejscu. Gubernator Orła, Wadim Potomskij, nazwał protesty „wydumanymi i niesprawiedliwymi”. Mimo tego została podjęta decyzja odłożenia budowy i przeprowadzenia sondażu opinii publicznej.

„Dziś Aleksandrow obchodzi dzień miasta. W ich trakcie świętowano położenie kamienia węgielnego pomnika Iwana IV Groźnego na brzegu rzeki Sieroj. Przyjechali przedstawiciele fundacji i przedstawili baner przyszłego pomnika. Wszystko poszło znakomicie” – powiedziała urzędniczka.

Zgodnie z jej wypowiedzią, pomysł powstał w Fundacji Ochrony Dziedzictwa Kulturnego „Rosyjski Witeź” i została wsparta przez obywateli miasta. To właśnie w Aleksandrowskiej słobodzie, pierwszy rosyjski car, Iwan Groźny, żył i rządził w przeciągu siedemnastu lat.

Jak zaznacza urzędniczka, był ogłoszony ogólnokrajowy zbiór środków na budowę pomnika. Część pieniędzy już zebrano. Nad stworzeniem trzymetrowej rzeźby z kamienia pracuje rzeźbiarz Wasilij Sieliwanow. Powinien być gotowy na jesień, a zostanie odsłonięty w Dniu Jedności Narodowej, czwartego listopada.

Pomysł postawienia pomnika Groźnego w Aleksandrowie pojawił się dawno. Według rozmówczyni, trzy lata temu projekt tego samego pomnika, który chcą teraz postawić w Orle, był omawiany w ich mieście. Ten wariant mieszkańcy Aleksandrowa odrzucili – wydawał się im niepodobnym do prototypu.

„Najciekawsze jest to, że w Orle powstanie pomnik, który trzy lata temu nam proponowali. My ten projekt nie zaakceptowaliśmy dlatego, że nie spełniał naszych żądań. To była parkowa rzeźba, parodia pomnika… Chcieli go sprzedać za sześć milionów, a później zeszli do trzech. Następnie dowiadujemy się że pomnik ma powstać w innym mieście” - powiedziała urzędniczka.

Twierdzi ona, że mieszkańcy Aleksandowa aktywnie omawiają w portalach społecznościowych ideę postawienia pomnika Iwana Groźnego i ją popierają. Nie występują tu społeczne protesty podobnych do tych, które zmusiły władze Orła do odłożenia na czas nieokreślony budowę pomnika.

„U nas wszyscy bardzo spokojnie się do tego odnoszą. Naród naprawdę popiera ideę, że pomnik Groźnego powinien stać właśnie u nas, na naszej ziemi… My żądamy, żeby rzeźba była wiarygodna pod każdym względem: wygląd, ubiór, pierścień…” – powiedziała, podkreślając, że projekt nowego pomnika był konsultowany z departamentem turystyki oraz z deputatami i zyskał ich aprobatę.

Tłumaczenie – A. Bruździńska

Źródło - http://ria.ru/culture/20160806/1473762676.html

Dział: 

Komentarze

Wysłane przez Greg (niezweryfikowany) w
Dziki to naród który swokm oprawcom wystawia pomniki!

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
13 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.